Drukuj
fot. via PTSM-JR

W dniu 6 października 2017 roku młodzi turyści z dwóch szkół podstawowych naszego powiatu wzięli udział w X Powiatowym Złazie Dziatwy Szkolnej „Tkacze Śląscy 2017” zorganizowanym przez Zespół Szkół Publicznych w Chełmsku Śląskim oraz Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

 

Młodzi miłośnicy aktywnego wypoczynku na łonie natury zamiast przy pomniku przyrody nieożywionej „Diabelska Maczuga” w Gorzeszowie, ze względu na porywiste wiatry poprzedniego dnia, spotkali się w Różanej skąd początkowo zielonym szlakiem rozpoczęli wspólny turystyczny spacer w kierunku Chełmska Śląskiego. Po opuszczeniu Łącznej, przez którą poprowadził ich zielony szlak turystyczny już za żółtymi znakami turystycznymi wspinali się Przełęcz Strażnicze Naroże (649 m.n.p.m), gdzie zrobili sobie pierwszy odpoczynek na trasie. Szosa łącząca Chełmsko Śląskie z Łączną na północno-zachodnim skrawku mezoregionu Gór Stołowych – Zaworach jest zaliczana do jednego z czterech zrealizowanych odcinków budowy Szosy Sudeckiej za czasów III Rzeszy. Budowniczowie drogi nazwali „Drogą górską im. Adolfa Hitlera” o czym przypomina spory głaz leżący niedaleko drogi. Po odpoczynku oraz zrobieniu sobie przez poszczególne klasy pamiątkowych zdjęć na polsko-czeskiej granicy postanowili kontynuować swoją wędrówkę czerwonym szlakiem, a po spotkaniu schodzącego ze wzniesienia Róg (715 m.n.p.m) niebieskiego szlaku dotarli nim do barokowej kaplicy św. Anny wzniesionej przez cystersów w latach 1721-1722. Wielokrotnie rozbudowywana swój ostateczny kształt przyjęła w 1890 r., kiedy dobudowano wieżę. Kaplicę otacza 14 wolnostojących stacji Drogi Krzyżowej. Po odpoczynku, za niebieskimi znakami turystycznymi tzw. „Dróżką św. Anny” mijając po drodze piaskowcowe kapliczki prezentujące pięć radości św. Anny dotarli do Chełmska Śląskiego. Dochodząc do szkoły zobaczyli jeszcze jeden z dwóch pomników przyrody – lipę drobnolistną.

Natomiast uczestniczący w Złazie na trasie nr 2 trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej w Chełmsku Śląskim spacerując ul. Sądecką, a następnie ul. Podhalańską dotarli do Rozdroża pod Strażnicą skąd spotkanym niebieskim szlakiem turystycznym powędrowali na Przełęcz Chełmską (571 m.n.p.m.). Po odpoczynku i przekroczeniu granicy polsko-czeskiej niebiesko znakowany szlak doprowadził ich do miejscowości Libna. Następnie wyruszyli w drogę powrotną do Chełmska Śląskiego, gdzie oczekiwali już na nich młodzi turyści z trasy nr 1.

Po przybyciu wszystkich uczestników złazu na jego metę, która mieściła się w gościnnym dla uczestników krajoznawczo-przyrodniczej wyprawy Zespole Szkół Publicznych i wspólnym posiłku w szkolnej stołówce, gdzie czekała na nich smakowita grochówka z kompotem oraz słodkim ciasteczkiem na deser wybrane przedstawicielki klas uczestniczących w złazie przystąpiły do konkursu krajoznawczego. Trzyosobowe zespoły odpowiadały na zestaw 15 pytań z planowanej pierwotnie do przejścia trasy. Po wspólnym sprawdzeniu udzielonych odpowiedzi okazało się, że najlepiej w krajoznawczej rywalizacji poradziły sobie przedstawicielki klasy VJ f ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze przed reprezentantkami klasy VII a ze Szkoły Podstawowej w Chełmsku Śląskim. Natomiast z przyczyn organizacyjnych zrezygnowanie z przeprowadzenia konkursu piosenki turystycznej.

W sali gimnastycznej odbyło się zakończenie X Powiatowego Złazu Dziatwy Szkolnej „Tkacze Śląscy 2017”, na który przybył Waldemar Szwalec – dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Chełmsku Śląskim witając serdecznie wszystkich uczestników złazu, którego kierownikiem jod momentu reaktywacji złazu w 2015 roku jest Elżbieta Kapołka. Nagrodami rzeczowymi postaci przewodników turystycznych „Rudawy Janowickie” oraz dyplomami drużynowymi zostały wyróżnione wszystkie klasy wędrujące na trasie nr 1, a uczestnicy trasy nr 2 otrzymali karty krajoznawcze „Karkonoski Piotruś” oraz zakładkę do książki prezentującą cztery pory roku w lesie. Okazało się, że po wyrównanej rywalizacji w łącznej punktacji końcowej I miejsce zajęli młodzi turyści reprezentujący Szkołę Podstawową nr 1 w Kamiennej Górze wyprzedzając ekipę gospodarzy złazu. Wszystkim młodym miłośnikom turystyki pieszej na górskich szlakach turystycznych oraz ich opiekunom należą się podziękowania za stworzenie miłej, koleżeńskiej atmosfery oraz aktywny i zaangażowany udział w złazie. Już na trasach złazu rodziły się nowe pomysły na wspólne wędrowanie w przyszłości. Dyplomy drużynowe oraz indywidualne nagrody rzeczowe, w postaci przewodników turystycznych, kart krajoznawczych oraz słodkich czekolad wręczali Waldemar Szwalec i Elżbieta Kapołka.

Oprócz bezpośrednich organizatorów Oddziału PTSM w Kamiennej Górze i Zespołu Szkół Publicznych w Chełmsku Śląskim nagrody oraz poczęstunek dla młodych uczestników ufundowali: Zarząd Powiatu Kamiennogórskiego, Renata Zdziebłko, Marek Wesołowski oraz Zenon Poręba, systematycznie wspierający nasz Złaz od kilku lat, którym tą drogą bardzo serdecznie dziękujemy w imieniu wędrujących młodych turystów.

Opiekę nad uczestnikami złazu sprawowali Emilia Nieczyperowicz, Ewa Skotarczak, Anna Bogusz i Marcin Tadeusz (Szkoła Podstawowa nr 1 Kamienna Góra) oraz Zofia Duszyńska, Cezary Matyszczak, Marcin Sarzyński, Ewa Pasierb, Dorota Tobiasz i Małgorzata Wąsowicz (ZSP Szkoła Podstawowa Chełmsko Śląskie), a nad prawidłowym przebiegiem tras złazu czuwali Elżbieta Kapołka – kierownik Złazu oraz Jerzy Rubach– przodownik Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Uczestnicy złazu umówili się wspólną wędrówkę szlakami turystycznymi naszego regionu podczas XI Powiatowego Złazu Dziatwy Szkolnej, który zostanie zorganizowany w czerwcu 2018 r.