aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JRW dniu 13 października 2017 roku uczniowie klasy V a ze Szkoły Podstawowej w Chełmsku Śląskim wybrali się klasowy rajd nocny, przeprowadzony i zgłoszony do cyklu wycieczek „Poznajemy Powiat Kamiennogórski”. Cykl ten organizowany jest dla młodych mieszkańców naszego powiatu przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

 

Młodzi miłośnicy turystyki pieszej spotkali się wieczorową porą wraz z rodzicami oraz wychowawcą klasy na rynku w swojej miejscowości, gdzie rozpoczęli swoją nocną wędrówkę. Rajd Nocny to tradycyjna impreza klasowa odbywająca się we wrzeniu na pożegnanie lata, ale kapryśna, deszczowa pogoda w poprzednim miesiącu spowodowała przeniesienie organizacji rajdu na październik. Po przybyciu wszystkich jego uczestników rozpoczęli swoją wędrówkę ul. Kościelną, obok barokowego kościoła p.w. św. Rodziny z XVII w., a następnie ul. Powstańców Śląskich kontynuowali nocny spacer do pobliskiego Uniemyśla. Podczas nocnego spaceru jeden z rodziców – Jerzy Skulski – prezes Koła Łowieckiego „Szarak” opowiadał młodzieży o nocnym życiu zwierząt żyjących na naszych terenach.

fot. PTSM-JRWszyscy w wesołych nastrojach dotarli na plac zabaw w Uniemyślu, gdzie w świetle latarek rozegrali nocny mecz piłki nożnej oraz aktywnie korzystali z urządzeń sportowych zamontowanych na nim. Na uczestników nocnego rajdu oczekiwało również rozpalone ognisko z ziemniakami, które przygotował Adam Kasprzyk. Był więc czas na upieczenie sobie kiełbasek oraz ziemniaków, które wszyscy po nocnym marszu jedli z ochotą.

Po wspólnie spędzonych miłych chwilach przy ognisku nadszedł czas na wyruszenie w powrotną drogę do Chełmska Śląskiego, które powitali już w sobotę. Nocny spacer bardzo spodobał się jego młodym uczestnikom, którzy wraz z rodzicami i swoją wychowawczynią zaplanowali kolejne nocne wyjście szlakami turystycznymi na powitanie lata w czerwcu przyszłego roku. Już podczas wspólnej wędrówki na X Powiatowym Złazie Dziatwy Szkolnej „Tkacze Śląscy 2017” wśród opiekunów uczestniczącej w nim młodzieży pojawiła się propozycja zorganizowania wspólnego nocnego wędrowanie młodych turystów z Chełmska Śląskiego i Kamiennej Góry. Może dojdzie tym samym do reaktywowania dwóch rajdów nocnych organizowanych na przełomie wieków przez Oddział PTSM w Kamiennej Górze.

Opiekunami młodzieży uczestniczącej rajdu byli: Magdalena Bieniek, Tomasz Kasprzyk, Waldemar Mędrala, Grzegorz Mincer, Jerzy Skulski, Małgorzata Wąsowicz, Krystyna Żółtak, Agnieszka Zych, a ognisko z ziemniakami przygotował Adam Kasprzyk. Dzięki dobrej współpracy wszystkich opiekunów z pomysłodawczynią rajdu wychowawczynią klasy Zofią Duszyńską w trakcie jego trwania panowała miła, turystyczna atmosfera. Wszystkim opiekunom młodych „nocnych marków” należą się podziękowania oraz gratulacje za wytrwałe propagowanie trudnej, ale atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego na łonie natury.

fot. PTSM-JR

REKLAMA

ds21