aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via PTSM-JR

W dniu 21 października 2017 roku korzystając z poprawy warunków atmosferycznych na pierwszą swoją sobotnią wycieczkę w nowym roku szkolnym wybrali się członkowie Szkolnego Koła Turystycznego „Kompasik” przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze. Młodzi turyści uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo-przyrodniczej w ramach cyklu „W harmonii z przyrodą”. Cykl ten jest organizowany dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe do Lubawki młodzi kamiennogórzanie zapoznali się z przebiegiem trasy jesiennego spaceru szlakami turystycznymi Kruczych Gór. Przed wyruszeniem na trasę zobaczyli jeszcze klasycystyczny ratusz z XVIII w. z narożną figurą św. Jana Nepomucena. W wesołych humorach pomaszerowali czerwono znakowanym Głównym Szlakiem Sudeckim im. dr Mieczysława Orłowicza w kierunku kościoła św. Anny z XVII w., przy którym znajduje się zbiorowa mogiła osiemnastu żołnierzy pruskich i austriackich poległych w wojnie prusko-austriackiej w 1866 roku. Na żeliwnej tablicy można odczytać m. in. nazwiska oraz imiona, a także narodowość oraz stopień wojskowy wszystkich spoczywających tu żołnierzy.

Stąd obok byłego kościoła ewangelickiego oraz zakładu „Gambit” za czerwonymi znakami turystycznymi kontynuowali swoją wyprawę, utrwalając zasady znakowania górskich szlaków turystycznych, przez Leszczynowy Wąwóz na przełęcz Lipowe Siodło gdzie zrobili sobie pierwszy, krótki odpoczynek połączony z konsumpcją II śniadanie w „stołówce pod chmurką”.

Wędrując fragmentem Głównego Szlaku Sudeckiego, który ma około 440 km, w praktyczny sposób poznawali znaczenie poszczególnych znaków turystycznych ułatwiających piechurom wędrówkę leśnymi ścieżkami. Szlak doprowadził ich na Miejską Górkę (650 m.n.p.m.), z której dość strome zejście było słabo widoczne. Po zejściu z Miejskiej Górki wędrując leśnymi drogami doszli do bardzo ładnie zagospodarowanego miejsca wypoczynku „Hubertówka”, które powstało przy współpracy Koła Łowieckiego „Odyniec” z Jeleniej Góry z Nadleśnictwem Kamienna Góra. Tam zatrzymali się na swój najdłuższy odpoczynek oraz nabranie sił na dalszą wędrówkę. Stąd po zrobieniu sobie pamiątkowego, wspólnego zdjęcia, czerwone znaki turystyczne doprowadziły ich do Betlejem nad potokiem Cedron, które zostało założone w latach 1676-1680 przez opata krzeszowskiego Bernarda Rosę. Znajduje się tutaj m. in. drewniany Pawilon Opacki na wodzie, wzniesiony na palach, na środku stawu. Jest to budowla założona na ośmiokącie o średnicy ok. 10 m. Centralną salę otacza drewniany ganek połączony z brzegiem krytym, dwuprzęsłowym mostkiem. Pawilon jest zwieńczony 8-bocznym dachem namiotowym nad pseudokopułą z latarnią. We wnętrzu znajdują się malowidła Georga Neunhertza tematycznie nawiązujące do Starego Testamentu. Drewniany pawilon został gruntownie odrestaurowany. Od 2008 r. Pawilon na wodzie jest obiektem Szlaku Sakralnej Sztuki Barokowej im. Michaela Willmana.

Z Betlejem już za żółtymi znakami turystycznymi skierowali się w kierunku Długosza. Po dojściu do przydrożnego krzyża z 1843 r. stojącego na wzniesieniu między Betlejem a Przedwojowem zrobili sobie ostatni krótki przystanek, na którym opiekunka koła wzmacniała swoich młodych wędrowców tabliczką czekolady. Następnie kontynuowali swój turystyczny spacer ruszając „z buta w kierunku Buta”. Idąc przez las widzieli wiele połamanych drzew, które leżały na trasie ich wędrówki zboczem Długosza do Kamiennej Góry, gdzie zakończył się pierwszy, jesienny spacer młodych miłośników aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Zadowoleni z udanej wycieczki zdobyli ponadto po 18 pkt. do Górskiej Odznaki Turystycznej, po 10 pkt. do odznaki „Turysta Przyrodnik” oraz do 4 pkt. do Regionalnej Odznaki Krajoznawczej. Normę na odznakę Turysta Przyrodnik w stopniu popularnym w trakcie sobotniej wycieczki wypełnili Oliwia Czarnecka oraz Jakub Olczak.

Opiekę nad młodymi adeptami turystyki sprawowali: Emilia Nieczyperowicz – opiekunka „Kompasika” i Jerzy Rubach – Przodownik Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA

ds21