aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 27 listopada 2017 roku uczniowie klasy III b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na wycieczkę przyrodniczą do Krzeszowa, gdzie uczestniczyli w lekcji przyrodniczej w Szkółce Leśnej Nadleśnictwa Kamienna Góra. Cykl lekcji przyrodniczych organizowany jest dla młodych mieszkańców naszego powiatu przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych oraz Nadleśnictwo Kamienna Góra przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

 

Młodzi kamiennogórzanie po przyjeździe do Szkółki Leśnej, zostali zaproszeni przez edukatora szkółki – Bartłomieja Dymka, leśnika z Nadleśnictwa Kamienna Góra do Salki Edukacyjnej, gdzie mogli spożyć drugie śniadanie.

Zajęcia przyrodnicze rozpoczęły się od swobodnych wypowiedzi uczniów na postawione przez Bartłomieja Dymka pytanie – Z czym kojarzy im się las? Wszystkie wypowiedzi uczniów zostały spisane na kartce i stanowiły podstawę tematyczną przeprowadzanej lekcji przyrodniczej na temat zmian zachodzących w lesie w okresie zimowym. Na jednym z pierwszych slajdów zobaczyli kształt linii zakreślonej na niebie przez słońce. Na Ziemi linia ta, zwana ANALEMMĄ, ma kształt ósemki. Jej najwyższy punkt osiągany jest latem, a najniższy zimą. Punkty te odpowiadają przesileniu letniemu oraz zimowemu. Oglądając kolejne slajdy bardzo ciekawej prezentacji przyrodniczej dowiedzieli się, że zimą dojrzewają nasiona drzew iglastych (m. in. cisa, jałowica i jodły), które w tym okresie są zbierane. Wiele gatunków ptaków odlatuje z Polski na okres zimowy do ciepłych krajów, ale poznali także gatunki, które przylatują do nas (m.in. gile, jemiołuszki) z północy Europy oraz Rosji. Z kolei zwierzęta mają różne sposoby na przetrwanie zimy. Jedne zapadają w sen zimowy (np. borsuki, popielice, jeże, żółwie błotne), inne zmieniają sierść z letniej na zimową (np. gronostaje, zające, wilki), a dżdżownice przenoszą się w głębokie, niezamarznięte części gleby.

Młodzi kamiennogórzanie dowiedzieli się również, że zimą można wybrać się na grzybobranie zbierając grzyby nadrzewne m. in. boczniaki, uszaki bzowe czy soplówki jeżowate. Następnie przystąpili do zajęć plastycznych kolorując kontury borowika i muchomora oznaczając, który z nich jest jadalny, a który trujący.

Ponadto uczestnicy lekcji przyrodniczej w Szkółce Leśnej poznawali podstawowe zasady dokarmiania ptaków w karmnikach dowiadując się, że zaczynamy je dokarmiać dopiero gdy spadnie śnieg i należy to robić konsekwentnie aż do odpuszczenia mrozów. W czystych i zadbanych karmnikach powinien znajdować się tylko świeży pokarm bez soli, pleśni i konserwantów. Bardzo interesującym finałem zajęć przyrodniczych było wspólne zrobienie karmnika, który zabrali ze sobą do swojej szkoły.

Na zakończenie interesujących zajęć w Szkółce Leśnej wszyscy uczestnicy części plastycznej otrzymali nagrody w postaci wydawnictw przyrodniczych.

Po zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z prowadzącym lekcję przyrodniczą BARŁOMIEJEM DYMKIEM i podziękowaniu za bardzo mile spędzony czas powrócili busem „Zwiedzaczka” do Kamiennej Góry z niezapomnianymi wrażeniami oraz postanowieniem o powrocie do Szkółki Leśnej już wiosną na wspólną wyprawę do lasu.

Opiekunami młodych uczestników wycieczki byli Monika Tatarata - wychowawczyni klasy, Karolina Ryter – Kmak - nauczyciel oraz Jerzy Rubach – Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA

ds21