aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 27 listopada 2017 roku uczniowie klasy III e wybrali się na zwiedzenie Podziemnej Trasy Turystycznej ARADO włączając się do cyklu wycieczek popularnych ph. „Kamienna Góra – moje miasto”. Cykl ten współorganizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, Muzeum Tkactwa oraz „Projekt Arado – zaginione laboratorium Hitlera” przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Młodzi adepci krajoznawstwa i turystyki pieszej zostali zaproszeni do zwiedzenia Podziemnej Trasy Turystycznej na zboczach Parkowej Góry przez „Projekt Arado – zaginione laboratorium Hitlera”, które podejmując współpracę z Zarządem Oddziału PTSM bardzo aktywnie włączyło się w proces edukacji regionalnej młodych mieszkańców Kamiennej Góry.

Po przybyciu pod budynek ARADO młodzi krajoznawcy spotkali się z przymusowym robotnikiem, w którego wcielił się Adrian Wincza – nasz przewodnik po podziemiach. Po wejściu do podziemi zaprosił ich do podróży w czasie i przeniesienia się w czasy II wojny światowej., W tamtych czasach Kamienna Góra (Landeshut), uważana jako bezpieczny terem położony w oddali od działań wojennych, była jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego, gdyż w byłych fabrykach włókienniczych umieszczono m. in. biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej – Arado-234 Błyskawica i mitycznego samolotu – odrzutowego bombowca dalekiego zasięgu typu„ latające skrzydło” -AradoE-555, który na szczęście pozostał na etapie projektowym. W latach 1943-1945 pod naszym miastem wydrążono 11.000 m podziemnych tuneli o niewiadomym przeznaczeniu, z których najlepiej zachowaną część podziemi na zboczach Kościelnej Góry została zagospodarowana oraz udostępniona do zwiedzania miłośnikom historii oraz turystom w 2012 r. jako Podziemna Trasa Turystyczna ARADO. Ten 350-metrowy obiekt posiada 1300 m2 powierzchni oraz 4350 m3 kubatury. Jego operatorem jest Fort Gerharda ze Świnoujścia.

Zadaniem „pracownika przymusowego” było sprawne i bezpieczne przeprowadzenie kamiennogórskich trzecioklasistów przez wydrążone w skałach korytarze sztolni oraz pomoc w odkryciu przez nich niemieckich tajemnic. Po szczęśliwym przejściu obok wartownika Hansa dotarli do pomieszczenia, w którym znajdował się szpital polowy. Po pewnym czasie okazało się, że oprowadzający nas „robotnik przymusowy” to wyszkolony w Anglii „cichociemny - tajnym agentem polskiego wywiadu”. Poznający kamiennogórskie podziemia, aby w nich przetrwać również przeszli krótkie przeszkolenie agenturalne, które pomogło im sprawnie wędrować m. in. „ciemnym korytarzem” do tunelu, który łączył podziemia sztolni z fabryką Falka Valentina Grünfelda, do której w trakcie działań wojennych przeniesiono fabrykę Kugelfischer produkującą połowę łożysk tłocznych dla całych Niemiec. Podczas całej wędrówki groziło im niebezpieczeństwo spotkania na swojej drodze niemieckich żołnierzy, więc doświadczenie zdobyte podczas szkolenia było bardzo pomocne w bezpiecznym dotarciu do kolejnej wartowni. Tutaj przeżyli chwilę grozy, gdyż natrafili na niemieckiego wartownika, w którego wcielił się Maciej Regewicz, nie należało do najprzyjemniejszych. Z podniesionymi do góry rękoma musieli ustawić się pod ścianą. Niemiecki wartownik został przekupiony przez naszego przewodnika i po skontrolowaniu przepustek pozwolił na dalsze odkrywanie tajemniczych podziemi. Uczestnicy podziemnej wyprawy dotarli wkrótce do największej atrakcji kompleksu, ogromnej hali, w której zobaczyli „prototyp” samolotu „Arado E-555 – latające skrzydło” (21,2m. rozpiętości) oraz zaimprowizowaną pracownię jego konstruktora Waltera Blume. Stąd po opuszczeniu hali „dzielny agent polskiego wywiadu” poprowadził ich korytarzami pełniącymi rolę „magazynu broni”, Pod skalnymi ścianami oglądali prezentowane w oszklonych skrzyniach autentyczne egzemplarze różnego rodzaju sprzętu wojskowego używanego podczas II wojny światowej, od broni krótkiej, karabinu maszynowego typu mauser, broń przeciwlotniczą, części niemieckiego radaru, bombę tzw. „ryczącą krowę” używaną m.in. w czasie Powstania Warszawskiego po zbiornik samolotowy na paliwo z napisem „Keine Bombe!”. Podziemny spacer korytarzami sztolni wydrążonymi przez robotników przymusowych i więźniów Filii Obozu Pracy „Gross-Rosen”, działającej w naszym mieście os 16 sierpnia 1944 r. do 9 maja 1945 r., doprowadził młodzież do korytarza prezentujących więźniów w obozowym ubraniu podczas katorżniczej pracy, którą tylko nielicznym z nich udało się przeżyć. Zmarłych więźniów chowano na nieistniejącym już tzw. nowym cmentarzu żydowskim” przy ul. Księcia Bolka I. Po wysłuchaniu informacji przewodnika o nieludzkich warunkach pracy więźniów, których życie dla Niemców nie miało żadnej wartości, uczestnicy wyprawy w przeszłość dotarli do ogrodzonej murem wnęki skalnej, w której zobaczyli „wojenne łupy” zagrabione przez Niemców w trakcie działań wojennych.. \
Po wyjściu z podziemi zwiedzili ponadto mini-muzeum, w którym zobaczyli różnorodną broń oraz sprzęt wojskowy używany w czasie II wojny światowej (część nawet sprawna do użycia), w tym m. in. koło samolotowe, kurtkę pilota, egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej ENIGMA, której system skutecznie rozszyfrowali Polacy. Usłyszeli także przenikliwy sygnał wydobywający się z syreny alarmowej ostrzegającej przed nalotami lotniczymi.

Na zakończenie bardzo ciekawej wizyty w kamiennogórskich podziemiach i zwiedzeniu mini-muzeum „Arado” wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali egzemplarz „Gazety Podziemnej Arado”. Po zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z przewodnikiem po kamiennogórskich podziemiach Adrianem Winczą oraz Maciejem Regewiczem podziękowali im za mile spędzony czas i zadowoleni oraz pełni niezapomnianych wrażeń powrócili do swojej szkoły.

Podziemna Trasa Turystyczna „Projektu Arado – zaginione laboratorium Hitlera” to bardzo interesujący obiekt, który poznając historię i zabytki oraz inne obiekty Kamiennej Góry koniecznie należy odwiedzić do czego zachęcają młodzi kamiennogórzanie zdobywający Młodzieżową Odznakę Krajoznawczą.

Opiekę nad uczestnikami podziemnej wyprawy sprawowali Małgorzata Pawlikowska – wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

REKLAMA

ds21