aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
wp

Gry i loterie, w których można wygrać mnóstwo cennych nagród niskim kosztem, są niezwykle popularne wśród Polaków. Tysiące osób codziennie bierze udział w różnego rodzaj konkursach, licząc na zdobycie głównej nagrody. Szczególną uwaga cieszą się zwłaszcza te loterie, w których udział jest w pełni darmowy. Niestety, zdobycie większej nagrody wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego od wygranej. Ile dokładnie wynosi opłata, którą musimy uiścić i w jakich sytuacjach musimy liczyć się z koniecznością jej wniesienia?

Ile wynosi podatek od wygranej?

Podatek od wygranej wynosi 10% jej wartości i jest pobierany jako zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów z tytułu wygranych w zakładach wzajemnych, konkursach i grach (art. 30 ust. 1 o podatku dochodowym od osób fizycznych). Przepisy prawne obowiązują nie tylko na terenie Polski, ale również w innych krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Uczestnik konkursu, który zdobędzie nagrodę, nie jest zobowiązany do osobistego odprowadzenia podatku od wygranej do urzędu skarbowego. Robi to za niego podmiot odpowiedzialny za przeprowadzenie loterii. Przed wydaniem nagrody ma on obowiązek rozliczyć się ze skarbówką. Zazwyczaj sytuacja ta rozwiązywana jest za pomocą następujących sposobów:

  • Do nagrody dołączana jest jeszcze kwota pieniężna, która zostaje przeznaczona na pokrycie podatku od wygranej
  • Uczestnik konkursu przelewa na konto organizatora odpowiednią kwotę pieniędzy, na poczet opłacenia podatku dochodowego
  • Kwota wypłacona uczestnikowi zostaje pomniejszona o wartość podatku

Uczestnik konkursu nie ma obowiązku ujmowania przychodu z tytułu wygranej w rocznym zestawieniu podatkowym PIT 37.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od wygranej?

Ustawa przewiduje możliwość zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku w niektórych sytuacjach. Podatku od wygranej nie musimy płacić w przypadku brania udziału w konkursach organizowanych przez środki masowego przekazu, specjalnych o tematyce naukowej, dziennikarskiej, kulturalnej, sportowej i artystycznej oraz związanej ze sprzedażą premiową. Jedynym warunkiem jest tylko to, że kwota wygranej lub wartość otrzymanej nagrody nie może przekroczyć równowartości 760 złotych.

Ulga ta dotyczy tylko osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i przedsiębiorstw związanych z działalnością rolniczą. Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą są zobowiązani do opodatkowania nagrody jako przychód uzyskany z działalności. Pod warunkiem jednak, że zdobyty prezent ma związek z prowadzoną firmą. 

W przypadku gier liczbowych, zwolnienia z konieczności zapłaty podatku od wygranej dotyczą nieco większej kwoty. O ile tylko nasza wygrana nie przekroczy 2280 złotych, nie musimy nic płacić. 

Zdecydowanie lepiej mają gracze kasyn, wideoloterii, gier w bingo i automatów. Ich wygrane nie są opodatkowane w żaden sposób. Warto natomiast pamiętać o tym, by w przypadku dużej wygranej poprosić kasyno o zaświadczenie wygranej. Zagwarantuje nam to bezpieczeństwo w przypadku większego zakupu, którym z pewnością zainteresowałby się urząd skarbowy. W przypadku posiadania zaświadczenia o wygranej jesteśmy bezpieczni, gdyż jako źródło dochodów wskażemy właśnie nagrodę zdobytą w kasynie. Brak zaświadczenia może nas kosztować nawet 75% całego dochodu, który będziemy musieli oddać urzędowi skarbowemu. 

Kto musi zapłacić podatek od wygranej?

Podatek od wygranej musi uiścić osoba, która otrzymała nagrodę. Zazwyczaj jednak robi to za nią organizator. On też jest zobowiązany do rozliczenia podatku. Należy pamiętać, że odbiór nagrody jest możliwy dopiero po uiszczeniu stosownej kwoty. Od nagród materialnych również należy zapłacić podatek.

Zdobytych nagród nie musimy wykazywać w rocznej deklaracji PIT 37.

Nagroda zdobyta w konkursie przechodzi na naszą własność po 6 miesiącach od wygranej. Jeśli chcemy sprzedać ją wcześniej, uzyskany w ten sposób dochód musimy wykazać w rocznej deklaracji podatkowej. Sprzedając ją po tym terminie, nie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży.

Porady dotyczące rozliczeń podatkowych pochodzą z portalu Pitax.pl. Dzięki PITax bezpłatnie i w prosty sposób rozliczysz tegorocznego PITa online.