aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. lh

Gdzie jechać na krótkie wakacje? Do wyboru ma się setki kierunków na całym świecie i w kraju, jednak warto pokusić się o wybór tych mniej oczywistych. Jednym z nich jest Słowenia, która wciąż jest rzadko odwiedzana przez turystów, choć kraj wyróżnia się wyjątkowym uksztaltowaniem i bogactwem kulturowym.


 
1. W górach i nad morzem
2. Dowiedz się więcej o Słowenii
 
Słowenia to niewielki kraj, lecz jego różnorodność przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Malutkie państwo uznaje się za jeden z najpiękniejszych krajów w Europie, dlatego warto wybrać się na krótką wycieczkę, podczas której zwiedzi się urozmaiconego regiony Słowenii.
 
W górach i nad morzem
 
Pobyt w Słowenii jest dostępny na https://dreamtours.pl/, gdzie zarezerwuje się niedrogie wczasy z dojazdem własnym. Kraj leży w Europie Środkowej i posiada dostęp zarówno do gór, jak i do morza. Na wybrzeżu turyści zobaczą piękne plaże nad Morzem Adriatyckim, a w górach poznają urok Alp Julijskich. Co ciekawe, w Słowenii urozmaicone jest nie tylko ukształtowanie terenu, ale i warunki klimatyczne - w tym niewielkim kraju rozciągają się aż trzy strefy klimatyczne. Na północy, w górach panuje klimat alpejski, który cechuje wysoka suma opadów. Na wschodzie rozciąga się strefa klimatu kontynentalnego z gorącym, suchym latem i mroźną zimą. Na południu znajduje się strefa klimatu śródziemnomorskiego, przypominającego warunki klimatyczne Włoch, Grecji i Cypru.
 
Dowiedz się więcej o Słowenii
 
Jeżeli chcesz wybrać się do Słowenii, przez cały rok możesz zamówić pobyt w tym pięknym kraju na https://dreamtours.pl/wakacje/slowenia. Osoby, które lubią zwiedzać, powinny wybrać się do Lublany. Jest to stolica Słowenii, w której warto zobaczyć przede wszystkim Most Smoka oraz Zamek Lublański. Wart zobaczenia jest również Piran. Miasto zostało założone przez Republikę Wenecką, stąd wynika jego podobieństwo do atmosfery panującej w słynnej metropolii na wodzie. W Alpach Julijskich warto wybrać się na wędrówkę szlakiem, który prowadzi do jezior Bled i Bohinj.
 
Podczas pobytu w Słowenii powinno się spróbować lokalnych smakołyków. Potrawy słoweńskie są ciekawą mieszanką, powstałą z połączenia różnych kuchni i doprawienia ich wyrazistymi przyprawami. Największy wpływ na kuchnię Słowenii miały potrawy austriackie, niemieckie, włoskie, węgierskie, tureckie i bałkańskie. Miłośnicy deserów powinni spróbować gibanicy, którą w każdym regionie przygotowuje się inaczej. Dla zmęczonych wędrowców dobrym wyborem jest za to jota, czyli zupa, której smak przypomina nieco swojski kapuśniak.