aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. lh

Czasami mają miejsce sytuacje, których się zupełnie nie spodziewamy. Niektóre z nich potrafią przysporzyć nam niemałych kłopotów, jak np. utrata dokumentów. Takie zdarzenie ma jeszcze większą wagę, jeśli nastąpiło poza granicami państwa. Co zrobić w razie wystąpienia tego typu sytuacji? Jak uniknąć towarzyszących temu potencjalnych niebezpieczeństw?

 

Należy działać tak szybko jak to tylko możliwe

Jeśli zaginął nam portfel wraz z całą zawartością, powinniśmy w pierwszej kolejności przeszukać swoje rzeczy oraz w miarę możliwości miejsca, w których chwilę wcześniej przebywaliśmy. Jeśli nasze poszukiwania nie przyniosą żadnych rezultatów, to musimy niezwłocznie zgłosić się do odpowiednich instytucji, ponieważ mogliśmy paść ofiarą kradzieży.

W pierwszej kolejności powinniśmy udać się do najbliższego posterunku policji i starać się uzyskać potwierdzenie utraty dokumentów. Jeśli słabo znamy język obcy kraju, w którym przebywamy to dobrym pomysłem będzie skorzystać z pomocy tłumacza – warto zauważyć, że taka usługa może znajdować się w zakupionej przez nas polisie turystycznej. Otrzymane przez nas zaświadczenie należy wnikliwie sprawdzić – wszystkie nasze dane muszą się zgadzać, sam dokument powinien zawierać czytelną datę, podpis osoby upoważnionej oraz pieczęć.

Polski konsulat to placówka, do której również musimy się udać. Jeśli przebywamy w kraju należącym do Unii Europejskiej, to koniecznym będzie wyrobienie paszportu tymczasowego umożliwiającego powrót do Polski. W tym celu musimy zrobić zdjęcie w formacie 35 mm x 45 mm oraz uiścić opłatę konsularną. Jeśli prócz dokumentów straciliśmy wszystkie pieniądze, to odpowiednia kwota zostanie pobrana dopiero po naszym powrocie do kraju.

Przebywając w państwie nie należącym do UE, należy udać się do najbliższego konsulatu jakiegokolwiek innego kraju będącego członkiem Unii i złożyć tam wniosek o wyrobienie Emergency Travel Document (tymczasowy dokument podróży) umożliwiającego powrót do Polski.

Zaginięcie prawa jazdy również zgłaszamy na policji. Zaświadczenie, które zostanie nam wydane, przedstawiamy w wydziale komunikacji po powrocie do Polski.

Koniecznie trzeba zastrzec swoją kartę kredytową oraz dowód osobisty.

Karta kredytowa wymaga bezzwłocznego zastrzeżenia w przypadku jej utraty. Z reguły można tego dokonać dzwoniąc na infolinię banku, który wystawił kartę. Jak zminimalizować ryzyko utraty dokumentów oraz innych przedmiotów?

Podstawową zasadą, która pomoże nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z utratą dokumentów, jest nienoszenie portfela, pieniędzy oraz kluczyków od samochodu w jednym miejscu. Jeśli istnieje taka możliwość, to dokumenty (lub część z nich) oraz większość pieniędzy warto zostawić w bezpiecznym miejscu w pokoju hotelowym (np. w sejfie) – nie wolno zostawiać takich rzeczy na stoliku czy w szufladzie. Kiedy przechadzamy się po mieście torebka powinna być dobrze zamknięta i noszona pod ramieniem – blisko ciała, a plecak na dwóch ramionach. Dobrze jest również unikać dużych skupisk ludzi w jednym miejscu.

Ubezpieczenie pomoże nam czuć się pewniej

Wybierając się w podróż zagraniczną warto wykupić odpowiednio skonfigurowane ubezpieczenie turystyczne, które oprócz podstawowej opieki zapewni nam również pomoc w nieoczekiwanych sytuacjach dzięki rozszerzonej ochronie. Taka polisa znajduje się w ofercie firmy LINK4.

REKLAMA