aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. lh

Dziecko przez pierwszych kilkanaście miesięcy życia poznaje świat wszystkimi zmysłami. Eksplorowanie otaczającej przestrzeni przez dotyk, smak, zapach i słuch to codzienny rytuał, który pozwala maluchowi poznawać nowe przedmioty, uczyć się ich funkcji i zastosowania. Zabawa jest więc istotnym elementem rozwoju dziecka, a zadanie rodzica polega na wspieraniu tego procesu.

 

  1. Interaktywne zabawki dla rocznego dziecka - tak, ale z umiarem

  2. Zabawki dla 2 latka - które będą najlepsze?

  3. Zabawa dziecka z rodzicem

 

Jeszcze do niedawna największym hitem wśród zabawek dla dzieci były szmaciane lalki i drewniane klocki. Ich prosta i przyjazna dla dzieci budowa oraz nieskończone możliwości wykorzystania pobudzały wyobraźnię maluchów oraz inne funkcje mózgowe i motoryczne. Obecnie, wiele zabawek daje dzieciom gotowe rozwiązania i wyręcza je w podstawowych czynnościach.

 

Interaktywne zabawki dla rocznego dziecka - tak, ale z umiarem

 

Znakiem współczesnych czasów są zabawki interaktywne, które wiele rzeczy robią za dziecko. Problemem nie jest ich funkcjonalność i wiele opcji zabawy, ale ilość tego typu zabawek, które otaczają dziecko. Kilkumiesięczny, a nawet dwuletni maluch ma bardzo wrażliwy układ nerwowy, który łatwo przebodźcować, kiedy w otoczeniu dziecka znajduje się wiele głośnych, grających zabawek. Wystawianie malucha na dużą ilość tego typu bodźców hamuje rozwój dziecka, zamiast go pobudzać.

 

Zabawki dla 2 latka - które będą najlepsze?

 

Nawet najmniejsze dzieci potrafią samodzielnie wybrać zabawki, które interesują je najbardziej, co nie oznacza, że rodzic nie ma wpływu na to, czym będzie się bawić jego dziecko. Wybierając zabawki dla rocznego dziecka dobrze jest postawić na różnorodność, szczególnie pod kątem kolorów i faktury. Na tym etapie dziecko poznaje jeszcze świat przez dotyk i smak - niemal wszystko, co dostanie się w ręce malucha ląduje w buzi.

 

Dwulatki są bardziej wymagające. Uwielbiają zabawę w ruchu, dlatego jako zabawki dla 2 latka sprawdzają się różnego rodzaju pchacze, kolejki na sznurku, które można prowadzić za sobą lub tory przeszkód. Dzieci w tym wieku doceniają też pierwsze układanki i puzzle - duże elementy i proste, kolorowe obrazki pobudzają wyobraźnię oraz zmuszają dziecko do manipulowania poszczególnymi częściami, co pobudza zdolności motoryczne dłoni i palców.

 

Zabawa dziecka z rodzicem

 

Rodzic jest jedną z najważniejszych osób w życiu dziecka i żadna, nawet najlepsza zabawka nie jest w stanie zastąpić jego nieobecności. Wspólna zabawa rodzica z dzieckiem jest dla dziecka bardzo ważna - dzięki niej wytwarza się szczególna więź emocjonalna, poczucie bezpieczeństwa i akceptacji.

REKLAMA

ds21