Print
fot. wp

Bóle stawów zdarzają się każdemu i mogą mieć wiele źródeł. Występują po urazach i wypadkach, a czasem są efektem postępujących zmian zwyrodnieniowych. Największym stawem w ludzkim ciele jest staw kolanowy i jest on szczególnie narażony na ból. Co może być przyczyną bólu kolana i kiedy należy iść do lekarza?

Dlaczego staw kolanowy często boli?

Kolano to najbardziej złożony staw w naszym organizmie, a przez to najbardziej narażony na uszkodzenia i ból. W stawie kolanowym łączą się dwie kości - udowa i piszczelowa – których powierzchnie (wraz z rzepką) pokryte są chrząstką stawową. Ponadto w całej tej konstrukcji obecne są łękotki oraz mięśnie i więzadła, które pełnią funkcję stabilizującą.

Staw  kolanowy umożliwia zginanie i prostowanie nóg, jak również wykonywanie ruchów rotacyjnych. Właśnie podczas tych ruchów – zginania i prostowania – może pojawić się ból kolana. O czym może on świadczyć?

Ból kolana a uraz

To najczęstszy typ bólu kolana. Może się pojawić w wyniku skręcenia kolana lub jego zwichnięcia, a także naciągnięcia, naderwania, a nawet zerwania więzadła. Z tym problemem często stykają się sportowcy, jednak do takiego urazu może dojść podczas codziennych, prozaicznych czynności. Pojawia się wówczas ból, oraz widoczny obrzęk. Przy zwichnięciu wystąpić może krwiak. Naderwanie lub zerwanie więzadła często kończy się niestabilnością kolana.

Przeciążenie kolana

Do przeciążenia kolana może dojść podczas wykonywania ciężkiej pracy fizycznej lub intensywnego wysiłku fizycznego obciążającego kolana. Przeciążenia tego stawu występują także u osób otyłych i kobiet w zaawansowanej ciąży, u których kolana muszą utrzymać znacznie większy ciężar. W wyniku przeciążenia kolana dochodzi do rozwoju stanu zapalnego i kłopotów z ruchomością stawu kolanowego.

Zwyrodnienie stawu kolanowego

Gdy stajemy się coraz starsi, starzeją się także nasze stawy, w tym stawy kolanowe. Z biegiem czasu tkanka chrzęstna zużywa się, co prowadzi do zmian zwyrodnieniowych w obrębie kolana. Objawiają się one sztywnością i bólem, przykurczami i ograniczeniem ruchomości stawu, a także nieprzyjemnym „chrupaniem” i „trzeszczeniem” w kolanie. Zmiany zwyrodnieniowe przeważnie pojawiają się u osób po 50. roku życia i postępują z wiekiem.

Ból kolana a choroby reumatyczne

Na ból kolana często skarżą się osoby chorujące na reumatoidalne zapalenie stawów lub zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Ból odczuwany jest stale i podczas każdej aktywności. Skóra w obrębie stawu jest zaczerwieniona, a samo kolano spuchnięte i bolesne. Charakterystycznym objawem przy chorobach reumatycznych jest poranna sztywność stawów, której towarzyszy stan podgorączkowy.

Ból kolana – który lekarz pomoże?

Łagodny i umiarkowany ból kolana można próbować łagodzić na własną rękę. Pomocne będą środki przeciwzapalne do stosowania zewnętrznego, jak maści i kremy. Jeśli jednak ból nie ustępuje lub się nasila, konieczna jest wizytaui lekarza rodzinnego. Po wykonaniu odpowiednich badań i wstępnym ustaleniu diagnozy, lekarz POZ może skierować nas do ortopedy lub reumatologa.