Print
fot. wp

O tym, że zbyt duże spożycie cukru nie są zdrowe wiem doskonale, ponieważ jesteśmy tą informacją bombardowani we wszystkich środkach masowego przekazu. Jeśli jednak o tym wiemy, to czy łatwo nam ograniczyć słodki smak w naszej diecie? Okazuje się, że nie i dlatego wiele osób szuka alternatyw, które przy zachowaniu smaku są jednak znaczeni zdrowsze. Jedną z nich jest między innymi ksylitol. Czy rzeczywiście jest zdrowy i czy warto włączyć go do swojej diety? Możecie się o tym łatwo przekonać, czytając nasz artykuł.

Ksylitol – co to jest?

Ksylitol z punktu widzenia chemii jest alkoholem cukrowym, który wykorzystywany jest do zastąpienia sacharozy w gastronomii. Jego smak jest podobny do tradycyjnego cukru i słodzików z tą różnicą, że wielu osobom wydaje się nieco mniej słodki, a na języku pozostawia uczucie chłodu. Ksylitol był tradycyjnie pozyskiwany z kory brzozy i do dziś dzień niektórzy producencie z Finlandii są wierni temu rozwiązaniu, jednak znacznie bardziej ekonomiczne okazało się wykorzystanie do produkcji tego słodzika łuszczyn z kukurydzy. Sam ksylitol bywa stosowany przez osoby, które pragną zmniejszyć swoją wagę, diabetyków, a także osoby, które dbają o swoje zęby.

Kaloryczność ksylitolu

Warto w tym miejscu poruszyć jedną z podstawowych kwestii, dla których coraz więcej osób wybiera ksylitol zamiast tradycyjnego cukru. Jesto to oczywiście kaloryczność. W przypadku ksylitolu mamy do czynienia z aż 40% niższą ilością kalorii w stosunku do sacharozy. Również cukrzycy i osoby cierpiące na insulinooporność mogą stosować ten zamiennik ze względu na jego niski indeks glikemiczny. Ta ostatnia zaleta wynika przede wszystkim z faktu, że ksylitol jest metabolizowany przy niewielkim udziale insuliny. Wchłania się on ponadto bardzo wolno, więc nie doświadczamy skoków insuliny, jeśli go stosujemy. Jeśli chodzi natomiast o słodkość, to kształtuje się ona na poziomie 75% słodyczy klasycznego cukru. Z ksylitolem jednak nie należy przesadzać. Mimo faktu, że zawiera znacznie mniej kalorii, to przy wysokim spożyciu może również prowadzić do otyłości.

Czy ksylitol jest zdrowy?

To chyba jedno z podstawowych pytań, jakie zadają sobie osoby, które chciałyby zamienić tradycyjny cukier właśnie na ksylitol. Ksylitol ma wiele zalet, o których wspomniano powyżej, jednak należy z całą pewnością pamiętać o umiarze. Nie powinniśmy przekraczać dawki 40 gramów. Jeśli ten zamiennik cukru będzie spożywany w nadmiernych ilościach, to może doprowadzić do przeczyszczenia. Warto jednak dodać, że organizm musi się przyzwyczaić do ksylitolu. Przy dłuższym wykorzystywaniu go w swojej diecie można czasami zwiększać jego dawkę w posiłkach bez negatywnych skutków dla swojego układu pokarmowego.

Jeśli mamy problemy z nerkami lub cierpimy na zespół jelita wrażliwego, to konieczna będzie konsultacja z lekarzem, które będzie w stanie ocenić, czy nie będzie on dla nas szkodliwy. Warto natomiast pamiętać o tym, by ksylitol chronić przed naszymi pupilami. Może on być bowiem szkodliwy dla psów i kotów nawet w przypadku niewielkich ilości, doprowadzając do uszkodzenia wątroby, a nawet śmierci.