aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

wp

Mimo wielu nieścisłości w tym temacie, istnieją dowody na to, że lody wcale nie są jedynie słodkim deserem z wysoką kalorycznością. Wbrew pozorom mają wiele zalet, które często są umniejszane. Sprawdź, czy wierzysz w któryś z powszechnych mitów!

Wyjątkowy deser nie tylko dla ochłody

Chłodna przekąska ma zazwyczaj jedno zadanie – schłodzić rozgrzany przez temperaturę organizm. Jednak to nie wszystko, co robi, a raczej czego dokonują składniki lodów. Decydując się na tę przekąskę warto pamiętać, że obfituje w dobrą dla kości witaminę D, poprawiającą odporność witaminę A i chroniącą serce witaminę E. Infekcje pomaga zwalczyć obecna w owocowych lodach witamina C. Możesz jeść je nawet zimą – jeśli zrobisz to powoli, uchronisz się od szoku termicznego i przykrego bólu gardła.

Nieocenione jest też mleko i śmietana stanowiące źródło wapnia – budulca kości i zębów. Najlepsze mieszanki możesz jeść nie tylko po operacji migdałków – wystarczy, że znajdziesz w okolicy dobrą cukiernię lub lodziarnię i możesz spokojnie zajadać. Warto też przed rodzinnym wyjściem pamiętać, by zwrócić uwagę na sprzęt dostępny w stoisku i sposób przygotowywania mieszanki. O ile ta druga kwestia często jest sekretem właściciela, o tyle dobry sprzęt rozpoznasz od razu, gdy tylko zobaczysz maszynę do lodów amerykańskich (https://liron-polska.pl/k/maszyny-do-lodow-amerykanskich/) od Liron Polska.

Mit kaloryczności

Jednym z największych mitów okrążających lody jest ich wysoka kaloryczność. Nawet osoby na diecie częściej sięgają po wodne zamienniki, aniżeli kremowe słodkości, wierząc, że dzięki temu uchronią się od nabycia kilku kilogramów. Przykładowo, mleczna czekolada w 100 g to ponad 500 kalorii, 100 gram cukierków M&M’s to ponad 470 kcal, a 100 g słonych chipsów może sięgać nawet 536 kcal.

Z kolei popularny świderek w 100 gramach ma zaledwie 222 kcal, a 100 gramów shake’a to 111 kcal. Wybierając owocowe lody naturalne, możesz liczyć na jeszcze mniejszą kaloryczność, a decydując się na sorbety – jesz samo zdrowie (w 100 gramach jest mniej niż 100 kcal). Co więcej, lody stworzone na bazie mleka i jogurtu są bogate w wapń, ten z kolei odpowiada za regulację metabolizmu, w tym – redukcję masy ciała.

 

 

REKLAMA

ds21