aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Źródło: unsplash.com

Stosowanie wyrobów uciskowych, takich jak rajstopy i pończochy jest bardzo często polecane przy przewlekłej niewydolności żylnej. Ich odpowiedni dobór ma zapewniać ulgę osobom zmagającym się z tym powszechnym problemem. Czy kompresjoterapia jednak rzeczywiście działa? 

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z przewlekłą niewydolnością żylną. Siedzący tryb życia, stojąca praca, złe odżywianie, brak aktywności fizycznej, uwarunkowania genetyczne — to tylko garstka z wielu przyczyn, które powodują, że w naczyniach żylnych tworzą się zatory utrudniające przepływ krwi żylnej. Można właściwie zaliczyć problem ten, do grona schorzeń cywilizacyjnych. Na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają skutecznie z nim walczyć. Jednym z najczęściej stosowanych jest kompresjoterapia, czyli terapia uciskowa. Jak działa i na czym polega? 

Kompresjoterapia — kiedy się sprawdza? 

Kompresjoterapia to metoda leczenia żylaków, którą zastosować można zarówno w początkowych, jak i późniejszych stadiach niewydolności żylnej. Całą jej tajemnicą jest stopniowany ucisk, który uzyskuje się, stosując wyroby uciskowe, takie jak rajstopy, czy podkolanówki. 

Zalecenie do stosowania kompresjoterapii to przede wszystkim zaawansowane zaburzenia krążenia tętniczego, widoczne żylaki i pajączki oraz obrzęki nóg. Sprawdzają się także do zwalczania owrzodzeń żylnych. Uciskanie tkanki podskórnej likwiduje zastoje żylne i przeciwdziała zastojowi limfatycznemu, dzięki czemu przynosi też ulgę zmęczonym, opuchniętym nogom. Jednymi z niewielu przeciwwskazań do noszenia są natomiast stany zapalne skóry. 

Rajstopy uciskowe na żylaki kończyn dolnych — jakie wybrać? 

Jeśli zależy nam, by znaleźć rajstopy lub pończochy utrzymujące prawidłowe krążenie żylne, musimy przede wszystkim dobrze dopasować je do indywidualnych potrzeb. Na rynku dostępny jest obecnie ogromny wybór produktów uciskowych. Jak więc znaleźć odpowiednie? Pończocha uciskowa, jak sama nazwa wskazuje, musi przede wszystkim tworzyć nacisk. Jego siła powinna być jednak odpowiednio dopasowana do zaawansowania choroby. Rajstopy i podkolanówki uciskowe dzieli się na 4 klasy:

  • 1 - lekki; zastosowanie profilaktyczne 
  • 2- średni; drobne zmiany, pajączki, opuchlizna
  • 3 - mocny; długotrwałe obrzęki, choroby zakrzepowe
  • 4 - bardzo mocny; obrzęki limfatyczne, zespół pozakrzepowy. 

Kupując produkty uciskowe, należy kierować się właśnie powyższymi klasami. Dzięki temu terapia z pewnością przyniesie skuteczność i ulgę. 

 

REKLAMA

ds21