Print
policja

Do Kamiennej Góry dotarła kolejna wersja prób wyłudzania pieniędzy "na wnuczka". Tym razem przestępcy podszywają się pod funkcjonariuszy CBŚ walczących z hakerami.

 

Przestępcy zadzwonili na numer telefonu stacjonarnego. Tłumaczyli, że to jedyna linia, której haker nie kontroluje. Po rozłączeniu rozmowy przez ofiarę, ponawiali połączenie. Tłumaczyli, że haker przejął kontrolę nad urządzeniami i jedyną metodą zabezpieczenia pieniędzy jest założenie nowego konta i przelanie pieniędzy.

Próba oszukania kamiennogórzanki nie powiodła się. Sprawę prowadzi policja.

Sytuacja pokazuje, że przy każdym kontakcie zachować należy ostrożność. Policja przypomina, że funkcjonariusze nigdy nie zwracają się z prośbą o pieniądze. Wkrótce więcej informacji o tej metodzie działania przestępców.

Aktualizacja

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy wpłatę na konto, prosimy pamiętać o środkach ostrożności:
1. Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać ich na wskazane konto bankowe czy też za pomocą tzw. „szybkiego przelewu”.
2. Nigdy nikomu nie przekazywać swoich danych: adresu, numeru PESEL czy danych dostępowych do kont bankowych.
3. Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku - odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
4. Poradzić się rodziny, znajomych czy policjanta – nr 112.
5. Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji i żąda od nas pieniędzy, należy się ROZŁĄCZYĆ, a następnie zadzwonić pod bezpłatny numer 112 i natychmiast poinformować o takiej sytuacji.
6. Pamiętajmy, że policjanci NIGDY nie żądają od nikogo pieniędzy.
7. Policjanci nie informują nikogo o prowadzonych przez siebie działaniach.
8. O każdym podejrzanym telefonie pilnie informujmy POLICJĘ – nr alarmowy 112

fot. policja Kamienna Góra