aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 15 czerwca 2018 roku uczniowie dwóch klas I c oraz I e ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wzięli udział w wycieczce autokarowo-edukacyjnej do Centrum Informacyjnego KPN w Karpaczu zorganizowanej przez Zarząd Oddziału PTSM w Kamiennej Górze dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry. Zajęcia edukacyjne zostały przeprowadzone przez edukatorki Centrum Informacyjnego Żaklinę Antczak-Raj oraz Annę Walusiak. Była to dziesiąta z tegorocznego cyklu wycieczek do Ośrodków Edukacji Ekologicznej organizowanych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe autokarem „Zwiedzaczka” do Karpacza mali kamiennogórzanie skierowali się leśnymi ścieżkami do siedziby Centrum Informacyjnego KPN znajdującego się w jednym z niewielu zachowanych w regionie domów o typowej karkonoskiej architekturze, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego utworzonego w 1959 r. Podczas spaceru, korzystając z tablic informacyjnych CI KPN, wytrwale obliczali przebytą przez nich odległość. Zobaczyli również tabliczkę informacyjną, na której na czerwonym tle widniał biały napis „KARKONOSKI PARK NARODOWY” oraz wizerunek orła - Godła Polski oraz dowiedzieli się, że jest to jeden z 23 polskich parków narodowych.

Po dojściu do budynku Centrum Informacyjnego KPN w Sali Informacyjnej spotkali się z Żakliną Antczak-Raj i Anną Walusiak, które po spożyciu przez nich drugiego śniadania zaprosiły uczestników przyrodniczej wyprawy na bardzo ciekawe zajęcia, do których przystępowali podzieleni na zespoły klasowe.

W Sali Warsztatowej, pod kierunkiem Żakliny Antczak-Raj, słuchając jej opowiadania oraz oglądając kolejne slajdy poznawali historię karkonoskich laborantów, którzy zajmowali się zbieraniem roślin oraz sporządzali z nich różne medykamenty. Lecznicze specyfiki były przygotowywane pod postacią proszków, olejków, maści, eliksirów, naparów czy esencji. Dowiedzieli się, że laboranci mieszkali w takich domach jak budynek Centrum Informacyjnego KPN. Znajdowało się w nim laboratorium z piecem i sprzętem do destylacji, pomieszczenie do produkcji i porcjowania medykamentów oraz izba boczna – magazyn produktów. Na kolejnych slajdach zobaczyli różne zioła lecznicze oraz poznali ich nazwy i zastosowanie. Wśród tych ziół były m. in.: podbiał pospolity, arnika górska, kozłek lekarski, wrotycz, mięta oraz dziurawiec. Następnie pod bacznym okiem prowadzącej zajęcia edukacyjne mieli możliwość poznania i doskonalenia zasad posługiwania się binokularami oraz samodzielnego obejrzenia w dużym powiększeniu wybranych „Skarbów Gór Olbrzymich”, jak nazywane są Karkonosze, wśród których były m. in.: piryt, ametyst, kryształ górski, a także przedstawiciele owadów (m. in. osy, trzmiele i szerszenie) oraz elementy roślin(kora, listki, łuski szyszek). Ostatnim zadaniem, które wykonywali pierwszoklasiści było rozpoznanie na kartach pracy trzech ziół oraz podpisanie zdjęć właściwymi nazwami.

W tym samym czasie drugi zespół klasowy w Sali Informacyjnej, pod kierunkiem Anny Walusiak, poznawał karkonoską przyrodę. Zajęcia rozpoczynały się od swobodnej dyskusji na temat: czym są oraz dlaczego tworzone są PARKI NARODOWE. Są one najwyższą formą ochrony prawnej przyrody i obejmują swym zasięgiem obszar zachowany w stanie naturalnym lub zbliżonym do naturalnego. W trakcie wspólnego omawianie przyrody Karkonoskiego Parku Narodowego wymieniali poszczególne elementy przyrody ożywionej¨- rośliny, zwierzęta, grzyby oraz przyrody nieożywionej, w tym skały, gleba, woda, czyli wszystko to co zostało stworzone przez naturę bez udziału człowieka Ponadto dowiedzieli się, że w Karkonoskim Parku Narodowym chroni się ciekawe zespoły górskiej roślinności, bogatą faunę, a przede wszystkim skały o fantazyjnych kształtach, gołoborza, wodospady, polodowcowe kotły i stawy oraz rozmawiali o zasadach zachowania się podczas zwiedzania parku narodowego. Anna Walusiak zapoznała ich z trójwymiarowym wschodnich Karkonoszy, na którym rozpoznawali różne formy rzeźby terenu m. in: doliny rzeczne, kotły polodowcowe, granitowe skałki. Rozpoznawali także umieszczone na modelu szlaki turystyczne oraz zobaczyli krótką animację obrazującą powstawanie ciekawej formy skalnej – Pielgrzymów.

Następnie zostali zaproszeni na wirtualny spacer po najciekawszych karkonoskich miejscach, które poznawali przy pomocy wieloformatowej prezentacji multimedialnej z panoramami 3D najciekawsze karkonoskie miejsca – Śnieżkę, kotły polodowcowe, górskie jeziora polodowcowe, torfowisko oraz schronisko „Samotnia” w Kotle Małego Stawu. Karkonoskimi szczytami przebiega granica pomiędzy Polską i Czechami. Na szczycie Śnieżki znajduje się jedno z dwóch wysokogórskich obserwatoriów meteorologicznych w Polsce oraz kaplica św. Wawrzyńca patrona ludzi związanych z górami: przewodników, pracowników KPN i członków Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podczas wirtualnego spaceru po Karkonoszach z licznego grona przedstawicieli karkonoskiej fauny na krótkich filmikach zobaczyli i usłyszeli głosy cietrzewia i drozda obrożnego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych udali się do Ogrodu ziół i krzewów karkonoskich, gdzie przy skalniaku zrobili sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie z ŻAKLINĄ ANTCZAK-RAJ oraz ANNĄ WALUSIAK, dziękując im za bardzo interesujące zajęcia wzbogacające ich wiedzę o karkonoskiej przyrodzie.

Na zakończenie edukacyjnego spotkania z karkonoską przyrodą udali się z Anną Walusiak w drogę powrotną do Karpacza, ale nietypową trasą, która zaprosiła uczestników przyrodniczej wyprawy w Karkonosze, na spacer przebiegający fragmentem ścieżki dydaktycznej „Dolina Wilczego Potoku”. Na początku trasy zobaczyli kwitnącą naparstnicę purpurową – piękny, ale trujący kwiat. Wędrując leśnyi ścieżkami zobaczyli także budki lęgowe dla ptaków. Wywieszanie budek w lesie zwiększa ilość odpowiednich dla nich miejsc gniazdowych. Budki służą również nietoperzom, które służą nim m. in. jako kryjówki. Budki dla nietoperzy są inaczej zbudowane i mają otwór wejściowy w kształcie szczeliny umieszczonej na dole budki. Po dojściu do Betonowego Mostu zrobili sobie krótki posiłkowy odpoczynek pod turystyczną wiatą z ławeczkami i stołami, a następnie zielonym szlakiem dotarli do rogatek Karpacza. Po dojściu do żółtego szlaku pożegnali się ze swoją przewodniczką Anną Walusiak.

Kontynuując spacer żółtym szlakiem dotarli do Karpacza, gdzie wsiedli do oczekującego nanich autokaru „Zwiedzaczka”, którym w wesołych nastrojach oraz śpiewając szkolny hymn powrócili do Kamiennej Góry

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali: Beata Galica-Nowak i Izabela Sproch – wychowawczynie klas oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

 

REKLAMA