aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 28 września 2018 roku uczniowie klasy II a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na wycieczkę w ramach cyklu wycieczek ph. „Poznajemy powiat kamiennogórski” organizowanego dla młodych mieszkańców naszego powiatu przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

 

Kamiennogórscy drugoklasiści korzystając z pięknej, słonecznej pogody wybrali się do rezerwatu przyrody „Głazy Krasnoludków” koło Gorzeszowa. Po drodze zatrzymali się obok kościoła św. Wawrzyńca w Krzeszówku, gdzie zobaczyli dwie, około 120-letnie, okazałe LIPY DROBNOLISTNE objęte prawną formą ochrony przyrody jako POMNIK PRZYRODY ożywionej. Na obu drzewach zobaczyli zielone tabliczki informacyjne z Godłem Polski oraz napisem „Pomnik Przyrody prawem chroniony”. Ponadto dowiedzieli się, że pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupiska odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów np. okazałych rozmiarów drzewa. Po przyjeździe do Gorzeszowa na łące obok głównej drogi ich wzrok przykuła charakterystyczna, 7,5-metrowa, skałka piaskowcowa zwana „DIABELSKĄ MACZUGĄ”. Skałka objęta została ochroną prawną jako POMNIK PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ. Na ścianie skałki w setną rocznicę Bitwy Narodów pod Lipskiem wykuto daty „1813-1913”. Po wysłuchaniu legendy z nią związanej oraz zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia z „Diabelską Maczugą” w tle wsiedli do mikrobusu „Zwiedzaczka” którym dojechali na parking obok rezerwatu przyrody „Głazy Krasnoludków”. Po dojściu na miejsce odpoczynku czekała już na nich gorąca herbata przygotowana w termosach przez rodziców, którzy zadbali również o rozpalenie ogniska.

Rozpoczynając zwiedzanie malowniczych Skałek Gorzeszowskich podeszli do tablicy informacyjnej rezerwatu przyrody. Na czerwonym tle tablicy znajdował się napis „REZERWAT PRZYRODY GŁAZY KRASNOLUDKÓW” oraz GODŁO POLSKI. Po zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia ruszyli leśną drogą dochodząc do miejsca spotkania z żółtym szlakiem turystycznym. Stąd żwawo wyruszyli za żółtymi znakami na zwiedzanie ciekawego labiryntu skałek piaskowcowych o różnorodnych i malowniczych kształtach w postaci baszt, maczug, wież, ambon oraz grzybów, który w 1970 r. został objęty prawną formą ochrony przyrody jako geologiczno-krajobrazowy rezerwat przyrody „Głazy Krasnoludków”. Rezerwat został utworzony na powierzchni 9,04 ha dla ochrony form skalnych oraz rzadkich gatunków roślin chronionych. Spacerując wytrwale za umieszczonymi na drzewach żółtymi znakami wąskimi przejściami i małymi labiryntami zobaczyli unikalne formy wietrzenia piaskowca ciosowego. Piaskowcowe Skałki Gorzeszowskie położone są na długości 1,1 km. W północnej części rezerwatu dominują niższe formy skalne w postaci grzybów (5-7m.). Spacerując z północnej do południowej części rezerwatu przyrody skałki stawały się coraz wyższe, w postaci baszt i skalnych ścian, a najwyższe z nich osiągają do 18 m. wysokości i mali wędrowcy mogli poczuć się przy nich jak krasnale. Rezerwat porasta bór świerkowy z domieszką brzozy, sosny i buka i podczas spaceru mali tropiciele przyrody widzieli wiele szyszek – leśnych owoców będących przysmakiem wiewiórek. Zwiedzając rezerwat poznawali także podstawowe zasady znakowania szlaków turystycznych, które umożliwiają poznanie przez turystów atrakcyjnych miejsc. Dowiedzieli się także, że szlaki malowane są w pięciu kolorach – żółtym, zielonym, niebieskim, czerwonym i czarnym. Po zrobieniu sobie wspólnego zdjęcia ze skalnymi ścianami w tle, uczestnicy wycieczki dotarli do rozpalonego przez rodziców ogniska.

Po trudach wędrówki wśród malowniczych skałek piaskowcowych z ochotą przystąpili do pieczenia smakowitych kiełbasek, a w popiele piekły się ziemniaki. Drugoklasiści znaleźli także czas na wspólne, swobodne zabawy, Na zakończenie bardzo udanego pobytu w rezerwacie przyrody „Głazy Krasnoludków” dziewczęta złożyły swoich kolegom życzenia z okazji „Dnia Chłopaka” oraz obdarowały ich batonami „Lion”.

W trakcie wycieczki wszyscy jego uczestnicy spełnili warunki na przyznanie odznaki TROPICIEL PRZYRODY w stopniu brązowym.

Pełni niezapomnianych wrażeń po bardzo udanej wycieczce mikrobusem „Zwiedzaczka” powrócili do Kamiennej Góry. Po opuszczeniu mikrobusu zobaczyli za hotelem „Krokus” okazałe drzewo – wspaniały DĄB SZYPUŁKOWY objęty ochroną prawną jako POMNIK PRZYRODY, który ma 26 m. wysokości, 345 cm. obwodu w pierścienicy i około 120 lat.

Opiekunami uczestników wycieczki byli Janina Żuchewicz – wychowawczyni klasy, Marta Maziakowska i Aleksandra Stachowiak – rodzice oraz Jerzy Rubach – Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA