aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 5 października 2018 roku uczniowie dwóch klas II a oraz II b ze Szkoły Podstawowej w Krzeszowie wybrali się na ciekawą lekcję przyrodniczą w Szkółce Leśnej Nadleśnictwa Kamienna Góra. Cykl terenowych lekcji przyrodniczych organizowany jest dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału PTSM oraz Nadleśnictwo Kamienna Góra przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

 

Młodzi krzeszowianie po przybyciu do Szkółki Leśnej spotkali się z leśniczym Bartłomiejem Dymkiem, który zaprosił ich Salki Edukacyjnej.

Zajęcia przyrodnicze rozpoczęły się od swobodnych wypowiedzi uczniów na postawione przez Bartłomieja Dymka pytanie – Z czym kojarzy im się las? Wszystkie wypowiedzi uczniów zostały spisane na kartce i stanowiły podstawę tematyczną przeprowadzanej lekcji przyrodniczej na temat zmian zachodzących w lesie w okresie jesiennym.

Następnie w 3-osobowych zespołach na otrzymanych od prowadzącego zajęcia kartach pracy „Goście w lesie” smutnymi buźkami zaznaczali obrazki z niewłaściwym zachowaniem się w lesie, a wesołe buźki malowali przy obrazkach ilustrujących prawidłowe zachowanie się w lesie.

W dalszej części zajęć oglądając początkowe slajdy ciekawej prezentacji i słuchając opowiadania Bartłomieja Dymka uczestnicy terenowej lekcji przyrody dowiedzieli się, że jesień astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy jesiennej i trwa do przesilenia zimowego. Jest to okres pomiędzy 23 września a 22 grudnia. W okresie tym pora dnia jest krótsza od pory nocy. Na kolejnych slajdach zobaczyli jakie zmiany pojawiają się w lesie jesienią. Jesienią dojrzewają nasiona drzew iglastych. Jest to czas obfitości, gdyż owoce i nasiona drzew i krzewów oraz grzyby są pokarmem dla saren, dzików, jeleni, wiewiórek oraz ptaków. Oglądając następne slajdy i słuchając opowiadania Bartłomieja Dymka poznali różne formy przygotowania się ptaków oraz zwierząt do okresu zimowego. Zobaczyli na nich ptaki, które na zimę odlatują od nas do ciepłych krajów, ale są też takie, które do nas przylatują, bo dla nich Polska jest ciepłym krajem. Mieli także możliwość zobaczenia poroży jelenia oraz usłyszeli, że niektóre zwierzęta np. niedźwiedzie i jeże w okresie zimowym przechodzą w stan hibernacji.

Następnie wszyscy drugoklasiści wyposażeni w w papierowe torby żwawo wyruszyli z Bartłomiejem Dymkiem na dłuższy spacer leśnymi drużkami obserwując zmiany zachodzące jesienią w świecie roślin. Ich torby były wyposażane w samoprzylepne paski, do których spacerując po lesie mogli przyklejać spotkane podczas spaceru liście, igły, owoce i gałązki tworzą własne „jesienne kompozycje”, a w torbach znalazły swoje miejsce ochoczo zbierane przez nich „leśne skarby”.

Po wyjściu z lasu i zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z prowadzącym lekcję przyrodniczą BARŁOMIEJEM DYMKIEM powrócili pod bramę Szkółki Leśnej, gdzie podziękowali mu za interesujące i aktywizujące młodych adeptów przyrody zajęcia przyrodnicze, nowe wiadomości o jesiennych zmianach zachodzących w przyrodzie oraz pożegnaniu się z nim pomaszerowali do swojej szkoły.

Wycieczką przyrodniczą do Szkółki Leśnej zainaugurowali swoją przyrodniczo-turystyczną przygodę, a kolejnym etapem będzie dla nich wyjazd do Centrum Informacyjnego KPN w Karpaczu i pierwsze spotkanie z karkonoską przyrodą.

Opiekunami młodych uczestników wycieczki byli Wiesława Czernik i Beata Kwilińska - wychowawczynie klas oraz Jerzy Rubach – Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA