aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 6 października 2018 roku na kolejną w tym roku sobotnią wycieczkę wyruszyli młodzi piechurzy ze Szkolnego Koła Turystyczno-Przyrodniczego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze uczestnicząc w cyklu wycieczek „W harmonii z przyrodą”. Cykl ten organizowany jest dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Młodzi kamiennogórscy miłośnicy pieszej wędrówki szlakami turystycznymi wykorzystując doskonałe warunki pogodowe wyruszyli spod swojej szkoły o godz. 8.00 minibusem :Zwiedzaczka” do Janowic Wielkich.

W Janowicach Wielkich rozpoczęli sobotni spacer POMNIKOWĄ ALEJĄ JARZĘBÓW SZWEDZKICH ustanowionej w 1991 r. Przy tablicy informacyjnej z mapą turystyczną zapoznali się z przebiegiem trasy wycieczki i za żółtymi znakami turystycznymi dotarli do MIEJSCA PAMIĘCI deportowanych podczas masowych sowieckich deportacjach na Syberię i do Kazachstanu, w latach 1940-1941, „tych co pozostali na nieludzkiej obcej ziemi oraz tych co przeżyli i zamieszkali w naszej gminie”. Po przejściu przez kamienny most na prawy brzeg Bobru – najdłuższej rzeki naszego regionu (271,6 km), minęli mury gotyckiego kościoła Wniebowzięcia NMP z XV w. otoczonego kamiennym murem oraz kościoła parafialnego pw. Chrystusa Króla wzniesionego w 1962 r. dla miejscowych ewangelików. Po wyjściu z Janowic Wielkich w dalszym ciągu idąc żółtym szlakiem, biegnącym przełomową doliną Bobru między Janowicami Wielkimi a Ciechanowicami, mogli podziwiać jeden z najpiękniejszych odcinków rzeki z malowniczymi wzniesieniami Rudaw Janowickich.

Po dotarciu do Ciechanowic zobaczyli XIX-wieczny renesansowy pałac, przebudowany ze średniowiecznego zamku, otoczony zabytkowym parkiem z romantycznym amfiteatrem i tzw. „świątynią dumania” – Arkadią oraz kościół św. Augustyna z XIV w. przebudowany z XVI w.

Po kolejnym przekroczeniu Bobru zrobili sobie krótki odpoczynek na drobne zakupy w sklepie, a następnie czerwonym szlakiem powędrowali przez RUDAWSKI PARK KRAJOBRAZOWY utworzony w 1989 r. na powierzchni 15705 ha. Po dojściu do chatki Koła Łowieckiego „Rogacz” zrobili sobie dłuższy odpoczynek. Stąd wytrwale wędrując dotarli na polankę, gdzie zatrzymali się na chwilę wspólnej, wesołej zabawy.

Do Kamiennej Góry, obok zajezdni PKS, doprowadziły ich wspólnie biegnące czerwono-żółte znaki turystyczne. Swój sobotni długi spacer turystyczny zakończyli o godz. 16.02, a dzięki Marcelowi Matujzo, kontrolującemu w aplikacji Endomondo długość trasy, dowiedzieli się, że tego dnia przeszli około 27 kilometrów, bijąc poprzedni rekord trasy wynoszący dotychczas 21 km. Przez zdecydowaną większość trasy, po wyjściu z Janowic Wielkich, na czele wędrowała Anna Niedźwiedzka, która wspólnie z Natalią Kosal, prawidłowo odczytując mijane znaki turystyczne, doprowadziły uczestników jesiennego turystycznego spaceru aż do Kamiennej Góry.

Była to JUBILEUSZOWA, XXX-sta sobotnia wycieczka członków Szkolnego Koła Turystyczno-Przyrodniczego, którzy na szlaki turystyczne po raz pierwszy wyruszyli 12 października 2013 r. W dotychczasowych sobotnich eskapadach wzięło udział 90 turystów, w tym 87 młodych piechurów i 3 opiekunów (535 osobouczestników).

W trakcie udanej, przyrodniczej wyprawy młodzi turyści zdobyli po 25 pkt do Górskiej Odznaki Turystycznej oraz po 8 pkt do odznaki Turysta Przyrodnik. Ponadto Marcin Mućwicki wypełnił normę (60 pkt.) na Górską Odznakę Turystyczną w stopniu popularnym, a Patrycja Podobińska wypełniła normę (50 pkt.) na odznakę Turysta Przyrodnik w stopniu popularnym.

Opiekunami młodzieży byli Sylwia Czerwińska - opiekunka koła oraz Jerzy Rubach – Przodownik Turystyki Górskiej oraz Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA