aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 12 października 2018 roku uczniowie klasy VII f ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze, korzystając ze słonecznej pogody, wybrali się na kolejną wycieczkę uczestnicząc w cyklu krajoznawczo-przyrodniczych wycieczek pod hasłem „W harmonii z przyrodą”, który jest organizowany dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Po przyjeździe na rynek Boguszowa - Gorc młodzi miłośnicy aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu zobaczyli ratusz wzniesiony w I połowie XVIII w. przez Christopha Köhlera. Jest to najwyżej położony ratusz w Polsce (592 m. n.p.m.). Wychodząc z rynku zobaczyli rosnący na terenie przyległym do „Biedronki” POMNIK PRZYRODY – okazały DĄB SZYPUŁKOWY mający w pierśnicy 374 cm oraz 30 m wysokości.

Następnie żwawo ruszyli zielonym szlakiem turystycznym, biegnącym ul. Morską oraz ul. Leśną, dotarli na skraj lasu z tablicą informacyjną PARKU KRAJOBRAZOWEGO SUDETÓW WAŁBRZYSKICH utworzonego w 1998 r., którego najwyższym wzniesieniem jest WALIGÓRA (936 m. n.p.m.). Powierzchnia parku wynosi 6.493 ha, a jego otuliny 2.894 ha. Od tego momentu trasa wycieczki przebiegała szlakami turystycznymi Masywu Dzikowca i Lesistej Wielkiej, uchodzący za najbardziej „dziki”, gdyż z powodu minimalnego zagospodarowania możemy się na jego obszarze cieszyć najmniej przekształconą przyrodą. Obecnie Masyw Dzikowca i Lesistej Wielkiej oraz okoliczne łańcuchy górskie są pozostałością kopuł, kominów i pokryw wulkanicznych, pierwotnie znajdujących się pod warstwą skał osadowych. Dlatego też stoki gór są strome, wierzchołki kopulaste lub ostre, a doliny głęboko powcinane.

Kontynuując wędrówkę za zielonymi znakami turystycznymi poznawali zasady znakowania szlaków turystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem znaków zmiany kierunku szlaku. Spacerując leśnymi ścieżkami rozpoznawali uczyli się prawidłowo odczytywać znaczenie znaków turystycznych. Następnie rozpoczęli pierwsze ostrzejsze podejście na Dzikowiec Mały (696 m. n.p.m.) oraz miejsce na trasie zwane „Łyse drzewo”, z którego roztaczał się widok na Boguszów-Gorce oraz Masyw Chełmca. Stąd wspinając się coraz wyżej spotkali niebieski szlak turystyczny, który od tego momentu miał wspólny przebieg z zielonym szlakiem. Po minięciu Dzikowca Wielkiego (836 m. n.p.m.) dotarli do wieży widokowej Ośrodka Sportów Narciarskich i Lotniarstwa „Dzikowiec”, gdzie zrobili sobie nieco dłuższy odpoczynek. Po powrocie na szlak turystyczny, rozpoczęli ostre schodzenie do jednej z dolin, by po chwili wspinać się na szczyt Sokółka (800 m. n.p.m.) z którego podziwiali jesienny leśny krajobraz. Po krótkim odpoczynku ponownie ostro schodząc dotarli na Polankę (683 m. n.p.m.). Z drogowskazu dowiedzieli się, że do Lesistej Wielkiej pozostała im jeszcze 1 godzina wędrówki niebieskim szlakiem, który przebiegał w bardzo urozmaiconym terenie z kilkoma kopulastymi wierzchołkami, na które musieli się wspinać, by po wejściu schodzić do głębokich dolin, ale jesienne widoki z poszczególnych wierzchołków „zapierały oddech” i były nagrodą za trudy podczas wędrówki Masywem Dzikowca i Lesistej Wielkiej. Przed dotarciem do Lesistej Wielkiej, na chwilę zeszli z trasy, aby dojść do Pomnika Przyrody Nieożywionej.- SZCZELIN WIATROWYCH – grupy kilku podłużnych spękań, w których zachodzi ciekawe zjawisko cyrkulacji powietrza o względnie stałej w skali roku temperaturze, wdychanego do wnętrza masywu latem i wydychanego zimą. Przepływ powietrza we wnętrzu masywu umożliwia tuf wulkaniczny, charakteryzujący się dużą porowatością – obecnością pustych przestrzeni, łączących się ze sobą w wyniku procesów erozyjnych i ruchów osuwiskowych. Szczeliny wiatrowe są jednym z najciekawszych obiektów geoturystycznych w Polsce i z pewnością największą tego typu atrakcją Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Jako wielka osobliwość przyrodnicza szczeliny wiatrowe zostały objęte ochroną prawną już na początku XX w. Jedna z największych spośród nich to głęboki na ok. 2 m podłużny otwór długi na ok. 3 m i szeroki na ok. 0,5 m otoczony jest barierkami.

Po dojściu na najwyższy szczyt górskiej wyprawy LESISTĄ WIELKĄ (851 m. n.p.m.) zrobili sobie ostatni postój w wiacie turystycznej, a stąd rozpoczęli schodzenie do Grzęd Górnych czerwono znakowanym Głównym Szlakiem Sudeckim im. dr. Mieczysława Orłowicza, który był także jednym z członków założycieli Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w 1926 r. Przez jakiś czas na trasie towarzyszyły im tablice informacyjne ścieżki edukacyjnej EKO-ścieżka przybliżającej turystom walory przyrodnicze oraz krajobrazowe Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich. Przez większą część trasy nad bezpieczeństwem wędrujących czuwała samoistnie zawiązana „turystyczna grupa antyterrorystyczna” gotowa w każdym momencie zneutralizować czyhające wśród drzew niebezpieczeństwo. W Grzędach Górnych zatrzymali się na jednym z przystanków PKS, z którego minibusem "Zwiedzaczka" powrócili do Kamiennej Góry.

Młodzi turyści w trakcie wycieczki zdobyli po 22 pkt do Górskiej Odznaki Turystycznej oraz po 16 pkt. do odznaki Turysta Przyrodnik.

Opiekunami młodzieży byli Ewa Skotarczak – wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach – Przodownik Turystyki Górskiej i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA