aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-ES

W dniu 4 czerwca 2019 roku w niecodziennej wyprawie, której celem było poznanie „Tej innej historii Lubawki”, uczestniczyli uczniowie klasy 6a ze Szkoły Podstawowej w Lubawce. Uczestnicy wyprawy odkrywców przyłączyli się w ten sposób do cyklu wycieczek pod hasłem „Poznajemy Powiat Kamiennogórski, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych dla młodych mieszkańców naszego powiatu przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

 

Młodzi lubawscy „odkrywcy” wyposażeni w mapy turystyczne „Powiat Kamiennogórski z planem swojego miasta, zanim wyruszyli na wędrówkę, kształcili umiejętność czytania planu Lubawki, orientowali plan za pomocą kompasu. Spacerując ulicami swojej miejscowości systematycznie orientowali planu Lubawki z charakterystycznymi obiektami w terenie, w tym z dawnym kościołem ewangelickim pw. Krzyża Chrystusa z XIX w..

Z planem w ręku uczniowie dotarli na lubawski rynek, dokładnie do drzwi klasycystycznego ratusza wzniesionego w latach 1723 -1726. Przystając przy bramie wejściowej z portalem zwieńczonym herbem swojego miasta wysłuchali dwóch legend: o założeniu Lubawki, której prawa miejskie nadał książę świdnicko-jaworski Bolko I oraz herbie Lubawki, z którymi zapoznali ich - Martyna Kucharska i Julian Kraszewski. Ponadto dowiedzieli się, że Lubawka od 1292 r do 1810 r. była własnością zakonu cystersów z Krzeszowa. Po otrzymaniu questa „Ta inna historia Lubawki” pochodzącego z archiwum Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Granica” przystąpili do inspirującej gry terenowej „wyprawa odkrywców”, która przedstawia historię mieszkańców Lubawki, związaną z pożarami i powodziami, które nękały miasto naprzemiennie od stuleci. Powodzie, epidemie i pożary wielokrotnie nawiedzały Lubawkę. Najtragiczniejszym okazał się pożar 11 października 1734 r., kiedy to na skutek umyślnego podpalenia, spłonęło doszczętnie prawie całe miasto, wraz ze szkołą, kościołem, plebanią i ratuszem. Natomiast w latach 1736 - 1737 odnotowano w mieście największą powódź. Wtedy to, po zalanych wodą ulicach pływały pstrągi. Stąd też wizerunek ryby znalazł się w herbie Lubawki.

Korzystając z ciekawych informacji questa, napisanego wierszem z licznymi zagadkami i wskazówkami poznawali zabytki, architekturę oraz historię mieszkańców związaną z pożarami i powodziami, które w przeszłości nękały Lubavię. Spacerując uliczkami wokół ratusza zobaczyli m. in. XVIII-wieczne kamienice: z kluczem i dwoma podkowami, odwróconymi muszlami oraz na trzy się dzieloną. n miasto naprzemiennie od stuleci. Ponadto przeprowadzająca zabawę terenową Ewa Skotarczak – nauczycielka przyrody opowiedziała szóstoklasistom o św. Janie Nepomucenie, którego figura znajduje sią w rogu ratusza. Po rozwiązaniu wszystkich zagadek polegających na uzupełnienie tekstu brakującymi wyrazami odszyfrowali hasło questa „wyprawa odkrywców”, które brzmiało „żywioł” zadowoleni z ciekawej wyprawy ukazującej im inną historią miasta powrócili do szkoły.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA