aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 31 października 2019 roku uczniowie klasy I c ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na terenową lekcję przyrody do Szkółki Leśnej Nadleśnictwa Kamienna Góra. Cykl terenowych lekcji przyrody organizowany jest dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału PTSM oraz Nadleśnictwo Kamienna Góra przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Mali kamiennogórscy tropiciele przyrody po przyjeździe minibusem PKS Kamienna Góra do Krzeszowa zatrzymali się obok kamiennego pręgierza, który stoi przy murze otaczającym klasztor. Po wyjściu z minibusu dowiedzieli się, że w średniowieczu pręgierze były zwane również "słupami hańby". Wystawienie kogoś pod pręgierz było jedną z najdotkliwszych kar, gdyż poza chłostą oznaczało również całkowitą utratę czci i honoru, a nawet wykluczenie ze społeczności. Kontynuując wypełnianie zadań ujętych w regulaminie odznaki „Tropiciel przyrody”dotarli pieszo do okazałego DĘBU SZYPUŁKOWEGO – POMNIKA PRZYRODY rosnącego na ul. Sądeckiej. Po zrobieniu sobie zdjęcia z pomnikiem w tle powrócili do minibusu i ul. Kalwarii dojechali do drugiego POMNIKA PRZYRODY – LIPY DROBNOLISTNEJ rosnącej po lewej stronie od wejścia do Domu Annasza (stacja IX Kalwarii Krzeszowskiej). Po udokumentowaniu pobytu przy pomniku przyrody wspólnym zdjęciem pierwszoklasiści dotarli do Szkółki Leśnej w Krzeszowie, gdzie oczekiwała już na nich edukator – podleśniczy Dorota Stodolak, która zaprosiła przybyłych do Salki Edukacyjnej, gdzie mogli chwilkę odpocząć i zjeść drugie śniadanie.

Zajęcia przyrodnicze rozpoczęły się od podzielenia małych tropicieli przyrody na mniejsze zespoły kojarzone z nazwą jednego z leśnych mieszkańców dzika, borsuka, jelenia, sarny, bobra, lisa oraz zająca, w których przebiegały poszczególne etapy ciekawej lekcji przyrody. Pierwszym elementem było dopasowywanie odczytywanych przez Dorotę Stodolak karteczek informacji charakterystycznych cechach danego gatunku. Uczestnicy zajęć edukacyjnych dowiedzieli się m. in.: co to są żerenie, a które zwierzę ma fajki oraz że małe zające to kocięta, a które zwierzę jest szczepione. Ponadto dowiedzieli się, że sarny to kozy i kozły, borsuki zasypiają na zimę w norach. Oglądając prezentowane przez prowadzącą zajęcia kolejne slajdy o mieszkańcach lasu poznali, że największymi śpiochami wśród nich, oprócz borsuków, są popielice, jeże, niedźwiedzie oraz wiewiórki. Usłyszeli także, że w okresie zimy leśnicy i myśliwi dokarmiają m.in. jelenie i sarny oraz jak zdobywają pożywienie leśni drapieżnicy: lisy, wilki oraz sowy.

Następnie wszystkie zespoły otrzymały kartę pracy „Goście w lesie”, która prezentowała na ośmiu obrazkach właściwe lub niewłaściwe zachowanie się ludzi w lesie. Uczniowie mieli ocenić zachowanie się leśnych gości zaznaczając przy poszczególnych obrazkach wesołe lub smutne buźki Po wspólnej ocenie zachowania się ludzi w lesie okazało się, że wszystkie zespoły prawidłowo oceniły ich zachowanie.

W ostatniej części zajęć przyrodniczych przeprowadzonych w salce edukacyjnej pierwszoklasiści zobaczyli na slajdzie obrazki z jeżami oraz dowiedzieli się , że 10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża. W Polsce od 2014 roku jeż podlega częściowej ochronie gatunkowej. Jeże bardzo lubią dżdżownice, drobne bezkręgowce, ślimaki, małe węże, jaszczurki, gąsienice. Jego największym przysmakiem są myszy i jaja ptaków. Przed zimowym snem jeż musi zjeść prawie tyle, ile wynosi waga jego ciała. Charakterystyczne dla jeży są kolce – przekształcone włosy spełniające funkcję ochronną, a dorosłe osobniki mają 3500 – 7000 kolców. Ponadto usłyszeli, że jeże mogą żyć do 15 lat oraz przesypiają okres od października do końca zimy w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi. Natomiast na ostatnim slajdzie zobaczyli jak można zbudować domek dla jeża

Po zakończeniu zajęć w salce edukacyjnej kamiennogórscy tropiciele przyrody ruszyli na krótki spacer do lasu. Spacerując leśną dróżką poznawali rosnące w nim drzewa iglaste oraz liściaste dowiadując się, że w lasach Nadleśnictwa wśród drzew iglastych dominują świerki, a wśród drzew liściastych przeważają buki. Następnie zgodnie, w mniejszych 3-osobowych zespołach, rozpoczęli poszukiwania w lesie „darów jesieni” – gałązek, patyków, suchych liści oraz wysuszonej trawy, z których przygotowywali domki dla jeży, które mogą być dna nich naturalnym schronieniem. Członkowie jednego z dziecięcych zespołów znalazły obok budowanego przez siebie domku zamocowane w gęstym podłożu pozostawione przez kłusowników wnyki na zwierzęta, które po wydobyciu z ziemi zostały przekazane prowadzącej terenową lekcję przyrody Dorocie Stodolak.

Po zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z podleśniczym DOROTĄ STODOLAK z dzikiem w tle pomaszerowali do Szkółki Leśnej, gdzie podziękowali jej za bardzo ciekawe zajęcia edukacyjne, nowe wiadomości przyrodnicze o mieszkańcach lasu oraz mile spędzony czas. Po pożegnanie się z nim żółtym szlakiem powędrowali do Krzeszowa, gdzie w „Kinie za Rogiem” oglądnęli film animowany „Książę Czaruś”, po którym znaleźli jeszcze czas na rekreacyjny pobyt na placu zabaw.

Po pożegnaniu się z prowadzącą terenową lekcję przyrody minibusem PKS Kamienna Góra w wesołych nastrojach z udanej eskapady do Krzeszowa oraz pełni niezapomnianych wrażeń z terenowej lekcji przyrody powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekunami uczestników terenowej lekcji przyrodniczej byli Małgorzata Bąk - wychowawczyni klasy, Urszula Matujzo - rodzic oraz Jerzy Rubach – Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA