aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 20 października 2021 roku uczniowie klasy V c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wybrali się na zwiedzenie Podziemnej Trasy Turystycznej „Projekt Arado” aktywnie włączając się do „Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji ekologicznej oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry”, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych oraz „Projekt Arado – zaginione laboratorium Hitlera”, które włącza się w proces edukacji regionalnej młodych mieszkańców Kamiennej Góry przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po dojściu do budynku Projektu Arado i zakupieniu przepustek do Podziemnej Trasy Turystycznej spotkali się z Darią Napierałą - przewodnikiem po kamiennogórskich podziemiach znajdujących się w wyrobiskach skalnych na zboczach Kościelnej Góry, od której dowiedzieli się, że przenoszą się do 1944 roku. Trzecioklasiści po przekroczeniu bramy wejściowej do podziemi rozpoczęli podziemny spacer przenosząc się w mroczne czasy II wojny światowej.

Podziemna Trasa Turystyczna ARADO to system podziemnych korytarzy budowanych w latach 1943-1945 w różnych miejscach naszego miasta przez robotników przymusowych oraz więźniów działającej w Kamiennej Górze (Landeshut) jednej z filii obozu pracy – „Boberlager”. Ogółem wydrążono około 11.000 m. podziemnych tuneli i korytarzy o nieustalonym przeznaczeniu. Do zwiedzania udostępniony został w 2012 r. 350-metrowy fragment najlepiej zachowanych oraz najciekawszych podziemnych korytarzy pod Kościelną Górą. W czasie II wojny światowej nasze miasto było położone w bezpiecznym terenie, nie objętym bezpośrednimi działaniami wojennymi, stając się jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego, gdyż w byłych fabrykach włókienniczych umieszczono m. in. biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej – Arado-234 Błyskawica oraz prototyp mitycznego samolotu – odrzutowego bombowca dalekiego zasięgu typu „latające skrzydło” – Arado E-555.1.

Po sprawnym przejściu obok wartowni strzeżonej przez śpiącego strażnika Hansa bezpiecznie podążając za swoim przewodnikiem przez wydrążone w skałach korytarze sztolni dotarli do pomieszczenia imitującego szpital polowy. Podążając za przewodniczką bezpiecznie dotarli do tunelu, który łączył podziemia sztolni z pobliską”. fabryką Falka Valentina Grünfelda. W trakcie działań wojennych przeniesiono tam fabrykę Kugelfischer produkującą połowę łożysk tłocznych dla całych Niemiec. Po bezpiecznym dotarciu do kolejnej wartowni zgodnie postanowili wejść do największej atrakcji kompleksu, ogromnej hali, w której zobaczyli dużą planszę obrazującą „prototyp” samolotu „Arado E-555 – latające skrzydło” oraz zaimprowizowaną pracownię jego konstruktora Waltera Blume. Jak usłyszeli od Darii Napierały prace konstruktorskie nad bombowcem strategicznym „Arado – E-555 – latające skrzydło”, na szczęście zakończyły się wyłącznie na etapie „prototypu” i nie uczestniczył w działaniach wojennych. Po wysłuchaniu przekazywanych przez przewodniczkę informacji, zrobili sobie pamiątkowe, wspólne zdjęcie z DARIĄ NAPIERAŁĄ z „prototypem” bombowca strategicznego „Arado E-555” w tle.

Po opuszczeniu hali, w kolejnych korytarzach pełniących rolę „magazynu broni”, przewodniczka po kamiennogórskich podziemiach prezentowała im zgromadzoną w tunelach Podziemnej Trasy Turystycznej ekspozycję różnego rodzaju broni używanej podczas II wojny światowej. W skrzyniach zobaczyli m. in. egzemplarze broni krótkiej – pistolety, pierwszy na świecie karabin maszynowy STG 44 – Sturmgewehr 44, broń przeciwlotniczą, okazały pocisk WzGR 280 mm „Nebelwelfer”, który przez powstańców warszawskich nazywany był potocznie „ryczącą krowę”, a następnie zbiornik samolotowy na paliwo z napisem „Keine Bombe”. W jednym z bocznych korytarzy prezentowane są elementy 14-metrowej rakiety V2 oraz bomby latającej V1.

Spacerując podziemnymi korytarzami dotarli do zakratowanego tunelu, który upamiętnia pracujących przy drążeniu podziemnych sztolni więźniów w obozowych ubraniach - „pasiakach” podczas katorżniczej pracy, którą tylko nielicznym z nich udało się przeżyć. Za swoją ciężką pracę otrzymywali bardzo skromne porcje żywieniowe. Kamiennogórska Filia Obozu Koncentracyjnego „Gross-Rosem” z Rogoźnicy należała do najcięższych spośród ok. 100 filii istniejących w różnych miejscowościach na terenie Śląska. Opowiadając o skutkach działań II wojny światowej Daria Napierała podzieliła się z uczestnikami wycieczki myślą, że wojna była złem, w którym miliony ludzi straciło życie i należy zrobić wszystko, aby te czasy już nigdy nie powtórzyły się. Pamięć więźniów, działającej od lipca 1944 r., kamiennogórskiej filii obozu pracy – „Boberlager – KL Arbeitslager Landeshut” została przez nich uczczona chwilą ciszy. Na zakończenie pobytu w kamiennogórskich podziemiach szczególne ich zainteresowanie wzbudziła oryginalna mina morska, a następnie podeszli do ogrodzonej murem wnęki skalnej, w której zobaczyli różnorodne „wojenne łupy” grabione przez Niemców w trakcie działań wojennych.

Po opuszczeniu Podziemnej Trasy Turystycznej „Projekt Arado” zwiedzili ponadto mini-muzeum, w którym zobaczyli różnorodną broń oraz sprzęt wojskowy używany w czasie II wojny światowej (część nawet sprawna do użycia), Najciekawsze eksponaty zgromadzone w mini-muzeum były prezentowane i omawiane przez przewodnika PIOTRA DERWISA w tym m. in. jeden z najcenniejszych eksponatów - egzemplarz niemieckiej maszyny szyfrującej ENIGMA, której system skutecznie rozszyfrowali Polacy.

Po podziękowaniu za mile spędzony czas oraz poznanie kamiennogórskich podziemi i pożegnaniu się z Darią Napierałą, pełni niezapomnianych wrażeń z interesującej eskapady podziemnymi korytarzami pod Kościelną Góra zadowoleni powrócili do swojej szkoły.

Opiekę nad uczestnikami podziemnej wyprawy sprawowała Sylwia Czerwińska - wychowawczyni klasy.

REKLAMA