aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. EPB

Po 75 latach od przybycia Benedyktynek do Krzeszowa, nadszedł czas aby spisać historię konwentu lwowsko-krzeszowskiego oraz tą dotyczącą przybycia panien łacińskich do Krzeszowa w 1946 roku. "Krzeszów Benedyktyński" to nowo wydana książka autorstwa s. Edyty Wójcik OSB, fr. Wawrzyńca Michalika OCist, oraz Rafała Bijaka, która już niebawem będzie mogła trafić w Wasze ręce.

Na niniejszą książkę składają się artykuły s. Edyty Wójcik OSB, w których autorka przedstawia m.in. zajazd dokonany mniszki, jakie były związki lwowskich panien łacińskich z królem Janem III Sobieskim czy kim była matka ksieni bł. Gabriela Kolumba, nazywana czarną owcą. Tekstyfr. Wawrzyńca Michalika OCist. Odrodzenie monastycyzmu benedyktyńskiego w Krzeszowie (1901–1923) oraz Rafała Bijaka Przeniesienie Opactwa Mniszek Benedyktynek pw. Wszystkich Świętych we Lwowie do Krzeszowa w połowie lat 40. XX wieku są opracowaniami naukowymi publikowanymi po raz pierwszy. Artykuł Odrodzenie monastycyzmu… dotyczy sprowadzenia benedyktynów praskich do Grüssau w 1919 r. i jest próbą przedstawienia problemów, jakie towarzyszyły działaniom ponownego zagospodarowania zespołu klasztornego w Krzeszowie w XX wieku. Praca Przeniesienie Opactwa Mniszek Benedyktynek… skupia się na latach 1943–47 i prezentuje proces przesiedlenia konwentu i wydarzenia jemu towarzyszące.

Autorzy zapraszają na premierę, która odbędzie się 18 września o godz. 18:45 w Sali Rycerskiej w klasztorze Mniszek Benedyktynek w Krzeszowie. Na miejscu będzie można porozmawiać z autorami oraz zakupić książkę, osoby które nie mają możliwości uczestniczenia w spotkaniu mogą zamówić książkę wysyłkowo w przedpremierowej cenie w sklepie internetowym https://sklep.opactwo.eu/.

fot. EPB

 

REKLAMA

ds21