aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Kamienna Góra - debata kandydatów

Dzisiaj (środa, 26 listopada) odbyła się debata kandydatów na burmistrza Kamiennej Góry Wiktora Króla i Krzysztofa Świątka. Kandydaci spotkali się w Galerii Centrum, a debatę prowadził Marian Kachniarz.Rankingi
Debata rozpoczęła się od analizy rankingów. Obaj kandydaci do tej pory przedstawiali różne dane, wspólny zestaw wskaźników przygotował też prowadzący. K. Świątek tłumaczył, że rankingi powstają w różnych okresach, stąd różnice w pozycjach. Przypomniał, że przez ostatnie dwa lata miasto spłacało zadłużenie, stąd mniejsze nakłady na inwestycje. Podkreślił dobry wynik w zakresie pozyskiwania środków zagranicznych. - Mieszkańcy doceniają jak to miasto wygląda i w większości chwalą zmiany ? mówił K. Świątek.
W. Król zauważył, że oceny sytuacji miasta można dokonać nie tylko analizując rankingi, ale patrząc jak miasto wygląda. - Jesteśmy bardzo źle oceniani z zewnątrz ? mówił W. Król. - Kamienna Góra nie miała wyznaczonej jasnej drogi rozwoju ? przyczynę złej sytuacji miasta wyjaśnił W. Król. - Mam pomysł na rozwój ? podkreślał.

Wydatki
M. Kachniarz przygotował analizę finansową miasta za lata 2006-2014. W poziomie inwestycji nastąpił początkowy wzrost nakładów. Od kilku lat inwestycje znowu są na niższym poziomie. Wzrosło zadłużenie, ale od 2 lat spada. Wzrosły wydatki na administrację.
W. Król wskazał na złą strukturę budżetu ? wzrost zadłużenia, niskie wydatki inwestycyjne i wysokie koszty administracji. - Kamienna Góra to jeden z najdroższych samorządów jeśli chodzi o administrację ? stwierdził W. Król. - Nie wiem dlaczego miasto z tak małymi wydatkami na infrastrukturę ma tak wysoki wskaźnik zadłużenia. - dodał.
- Wykres jest konsekwencją naszego działania ? ocenił K. Świątek. Potwierdził, że od 3 lat spłacane jest zadłużenie. Wzrost wydatków na administrację obejmuje nie tylko Urząd, ale również jednostki oraz wzrost kosztów pracowników interwencyjnych wynikający ze zmiany przepisów.

Możliwość zadłużenia
Z danych zgromadzonych przez M. Kachniarza wynika, że sytuacja budżetu miasta jest zła i mogą być problemy z wypełnieniem wskaźników ocenianych przez RIO.  - To będzie trudna kadencja ze względu na trudną sytuację finansową ? ocenił i poprosił o ocenę danych i receptę na poprawę sytuacji.
K. Świątek wskazał trzy sposoby na poprawę sytuacji: spłatę długów (co jest robione), sprzedaż mienia (obecnie na poziomie 2-2,5 mln zł rocznie) i oszczędności w funkcjonowaniu jednostek. - Jestem przekonany, że razem poradzimy sobie z trudnościami.
- Sytuacja będzie trudna, ale nie beznadziejna ? ocenił W. Król. Przypomniał swoje doświadczenie w zarządzaniu szpitalem, który nie ma zobowiązań i przynosi zyski. - Trzeba rozmawiać z państwem, powiatem, urzędem marszałkowskim ? dodał.

Pytania
Kandydaci mogli zadać sobie po jednym pytaniu.
K. Świątek pytał skąd kontrkandydat ma zamiar pozyskać środki na remonty dróg i czy są problemy z własnością dróg. W. Król oświadczył, że w sprawie remontów dróg należy postępować zgodnie z wytycznymi ministra i współpracować z innymi samorządami. Podkreślił, że miasto ma przedstawiciela w sejmiku, powstała stabilna koalicja w powiecie i miasto ma z kim współpracować. Kluczowa ma być droga S3 i połączenie z Wałbrzychem. K. Świątek nie był zadowolony z takiej odpowiedzi. Jak mówił, liczył na wyjaśnienie skąd mają pochodzić pieniądze na remont miejskich dróg.

W. Król dopytywał dlaczego komitet Razem tak mocno podkreśla, że kandydat na burmistrza mieszka w Wałbrzychu ? Być może jest to jedyny argument, żeby na mnie nie głosować? - pytał. K. Świątek wyjaśnił, że uważa, iż lepszym kandydatem jest osoba mieszkająca w mieście, lepiej znająca problemy mieszkańców.

Podsumowanie
- Moja kampania była bardzo spokojna ? podkreślił W. Król. Przypomniał, że on i członkowie jego komitetu odwiedzali mieszkańców. W prezentowanej gazetce wyborczej starał się pokazać rozwój szpitala oraz co może osiągnąć Kamienna Góra w nowej kadencji.
K. Świątek przypomniał, że jest burmistrzem od 8 lat. Można się z nim spotkać, porozmawiać ? Za mojej kadencji miasto przeżyło boom inwestycyjny ? mówił. W kolejnych latach niezbędne są następne inwestycje oraz miejsca pracy, które powinny powstawać we współpracy ze Specjalną Strefą Ekonomiczną. Szansą jest również powstanie Inkubatora Przedsiębiorczości oraz poprawienie dojazdu do Wałbrzycha.

REKLAMA