aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 14 września 2020 roku uczniowie z dwóch klas II a i II b ze Szkoły Podstawowej w Krzeszowie wybrali się na przyrodniczą wycieczkę do rezerwatu przyrody ?Głazy Krasnoludków?. Drugoklasiści zainaugurowali w ten sposób ?Cykl imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Kamienna Góra? organizowanego dla młodych mieszkańców gminy przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Kamienna Góra.

 

Krzeszowscy drugoklasiści korzystając z bardzo pięknej, słonecznej pogody wybrali się do rezerwatu przyrody ?Głazy Krasnoludków? koło Gorzeszowa. Po drodze zatrzymali się obok kościoła św. Wawrzyńca w Krzeszówku, gdzie zobaczyli dwie, około 120-letnie, okazałe LIPY DROBNOLISTNE objęte prawną formą ochrony przyrody jako POMNIK PRZYRODY ożywionej. Na obu drzewach zobaczyli zielone tabliczki informacyjne z Godłem Polski oraz napisem ?Pomnik Przyrody prawem chroniony?. Ponadto dowiedzieli się, że pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupiska odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów np. okazałych rozmiarów drzewa. Po przyjeździe do Gorzeszowa na łące obok głównej drogi ich wzrok przykuła charakterystyczna, 7,5-metrowa, skałka piaskowcowa zwana ?DIABELSKĄ MACZUGĄ?. Skałka objęta została ochroną prawną jako POMNIK PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ. Na ścianie skałki w setną rocznicę Bitwy Narodów pod Lipskiem wykuto daty ?1813-1913?. Po wysłuchaniu legendy z nią związanej oraz zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia z ?Diabelską Maczugą? w tle wsiedli do autokaru PKS Kamienna Góra, którym dojechali na parking obok rezerwatu przyrody ?Głazy Krasnoludków?. Po dojściu na miejsce odpoczynku zrobili sobie krótki odpoczynek na konsumpcję drugiego śniadania.

Rozpoczynając zwiedzanie malowniczych Skałek Gorzeszowskich podeszli do tablicy informacyjnej rezerwatu przyrody. Na czerwonym tle tablicy znajdował się napis ?REZERWAT PRZYRODY GŁAZY KRASNOLUDKÓW? oraz GODŁO POLSKI. Po zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia ruszyli leśną drogą dochodząc do miejsca spotkania z żółtym szlakiem turystycznym. Stąd żwawo wyruszyli za żółtymi znakami na zwiedzanie ciekawego labiryntu skałek piaskowcowych o różnorodnych i malowniczych kształtach w postaci baszt, maczug, wież, ambon oraz grzybów, szyszki oraz liście mijanych drzewktóry w 1970 r. został objęty prawną formą ochrony przyrody jako geologiczno-krajobrazowy rezerwat przyrody ?Głazy Krasnoludków?. Rezerwat został utworzony na powierzchni 9,04 ha dla ochrony form skalnych. Spacerując wytrwale za umieszczonymi na drzewach żółtymi znakami wąskimi przejściami i małymi labiryntami zobaczyli unikalne formy wietrzenia piaskowca ciosowego. Piaskowcowe Skałki Gorzeszowskie położone są na długości 1,1 km. W północnej części rezerwatu dominują niższe formy skalne w postaci grzybów (5-7m.). Spacerując z północnej do południowej części rezerwatu przyrody skałki stawały się coraz wyższe, w postaci baszt i skalnych ścian, a najwyższe z nich osiągają do 17 m. wysokości i mali wędrowcy mogli poczuć się przy nich jak krasnale. Rezerwat porasta bór świerkowy z domieszką brzozy, sosny i buka i podczas spaceru mali tropiciele przyrody zbierali liście i igły oraz szyszki mijanych na szlaku drzew, a także suche gałązki na zaplanowane przez wychowawczynie klas ognisko.. Zwiedzając rezerwat poznawali także podstawowe zasady znakowania szlaków turystycznych, które umożliwiają poznanie przez turystów atrakcyjnych miejsc. Dowiedzieli się także, że szlaki malowane są w pięciu kolorach ? żółtym, zielonym, niebieskim, czerwonym i czarnym. Po zrobieniu sobie wspólnego zdjęcia ze skalnymi ścianami w tle, uczestnicy wycieczki wraz ze ?swoimi zbiorami? dotarli na polanę, gdzie rozpalili sobie ognisko oraz mogli upiec sobie smakowite kiełbaski oraz chleb.

W międzyczasie dziewczęta przystąpiły do rozpoznawania gatunków drzew na podstawie zebranych podczas leśnego spaceru ?przyrodniczych eksponatów? w czym pomógł im klucz do rozpoznawania drzew i krzewów leśnych ?Czyj to liść? wydany przez Nadleśnictwo Kamienna Góra.

Po zjedzeniu upieczonych przez siebie kiełbasek i kromek chleba mali tropiciele przyrody ochoczo przystąpili do układania z rozsypanek czterech okazałych drzew objętych ochroną prawną jako pomniki przyrody. Po wykonaniu zadania poznali miejsca, w których one rosną.

Na zakończeniu udanej eskapady do rezerwatu przyrody ?Głazy Krasnoludków? udali się na skraj lasu i przy pomocy średnicomierza zwanego popularnie klupą służącą do pomiaru grubości drzew uczyli się mierzyć średnicę wybranego przez siebie drzewa. Następnie korzystając z tabeli prof. dr. Longina Majdeckiego mogli określić przybliżony wiek zmierzonego przez siebie drzewa.

Niestety, czas spędzony na łonie natury bardzo szybko płynie więc uczestnicy wycieczki, pełni wrażeń z pobytu w urokliwych Gorzeszowskich Skałkach, powrócili do swojej miejscowości zatrzymując się przy kolejnym pomniku przyrody. Okazały dąb szypułkowy rośnie na skarpie obok budynku przy ul. Benedyktyńskiej 19 w Krzeszowie.

W trakcie wycieczki wszyscy jego uczestnicy spełnili jeden z warunków ? poznanie trzech pomników przyrody do przyznania odznaki TROPICIEL PRZYRODY w stopniu brązowym.

Opiekunami uczestników wycieczki byli Beata Bandyk i Kinga Topolska - wychowawczynie klas, Anna Trznadel ? nauczyciel oraz Jerzy Rubach ? Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA