aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. PTSM-JR

W dniu 9 października 2020 roku uczniowie klasy I a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze wybrali się na terenową lekcję przyrody do rezerwatu przyrody ?Głazy Krasnoludków?. Trzecioklasiści wzięli udział w ?Cyklu imprez turystyczno-krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej z terenu Gminy Miejskiej Kamienna Góra? organizowanym dla nich przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

 

Kamiennogórscy Tropiciele Przyrody korzystając z bardzo pięknej, słonecznej pogody wybrali się do rezerwatu przyrody ?Głazy Krasnoludków? koło Gorzeszowa. Jadąc minibusem PKS Kamienna Góra zatrzymali się na krótki postój obok kościoła św. Wawrzyńca w Krzeszówku, gdzie zobaczyli dwie, około 130-letnie, okazałe LIPY DROBNOLISTNE objęte prawną formą ochrony przyrody jako POMNIK PRZYRODY ożywionej. Na obu drzewach zobaczyli zielone tabliczki informacyjne z Godłem Polski oraz napisem ?Pomnik Przyrody prawem chroniony?. Ponadto dowiedzieli się, że pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupiska odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów np. okazałych rozmiarów drzewa. Po przyjeździe do Gorzeszowa na łące obok głównej drogi ich wzrok przykuła charakterystyczna, 7,5-metrowa, skałka piaskowcowa zwana ?DIABELSKĄ MACZUGĄ?. Piaskowcowa kałka objęta została ochroną prawną jako POMNIK PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ. Na ścianie skałki w setną rocznicę Bitwy Narodów pod Lipskiem wykuto daty ?1813-1913?. Po wysłuchaniu legendy z nią związanej oraz zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia z ?Diabelską Maczugą? w tle wsiedli do minibusu, którym dojechali na parking obok rezerwatu przyrody ?Głazy Krasnoludków?. Po dojściu na miejsce odpoczynku zrobili sobie krótki odpoczynek na konsumpcję drugiego śniadania.

Przed wyruszeniem na zwiedzanie malowniczych Skałek Gorzeszowskich podeszli do tablicy informacyjnej rezerwatu przyrody. Na czerwonym tle tablicy znajdował się napis ?REZERWAT PRZYRODY GŁAZY KRASNOLUDKÓW? oraz GODŁO POLSKI. Skałki Gorzeszowskie są najdalej na północ wysuniętą częścią Gór Stołowych. Po zrobieniu sobie pamiątkowego zdjęcia powędrowali leśną drogą dochodząc do miejsca spotkania z żółtym szlakiem turystycznym. Podczas spaceru widzieli m. in. podstawowe znaki szlaku konnego ? biały kwadrat z umieszczonym centralnie zielonym kołem. Po dojściu do szlaku żółtego zobaczyli namalowane na dwóch drzewach różne znaki zmiany kierunku szlaku ? strzałkę oraz znak skrętu załamany pod kątem 90?. Stąd żwawo wyruszyli za żółtymi znakami na zwiedzanie ciekawego labiryntu skałek piaskowcowych o różnorodnych i malowniczych kształtach w postaci baszt, maczug, wież, ambon oraz grzybów, który w 1970 r. został objęty prawną formą ochrony przyrody jako geologiczno-krajobrazowy rezerwat przyrody ?Głazy Krasnoludków?. Rezerwat został utworzony na powierzchni 9,04 ha dla ochrony form skalnych oraz rzadkich gatunków roślin chronionych. Spacerując wytrwale za umieszczonymi na drzewach żółtymi znakami wąskimi przejściami i małymi labiryntami poznawali unikalne formy wietrzenia piaskowca ciosowego. Piaskowcowe Skałki Gorzeszowskie położone są na długości 1,1 km. W północnej części rezerwatu dominują niższe formy skalne w postaci grzybów (5-7m.). Spacerując z północnej do południowej części rezerwatu przyrody skałki stawały się coraz wyższe, a głównie w postaci baszt i skalnych ścian, a najwyższe z nich osiągają wysokość do 17 m. i mali wędrowcy mogli poczuć się przy nich jak krasnale. Rezerwat porasta bór świerkowy z domieszką brzozy, sosny i buka i podczas spaceru mali tropiciele przyrody widzieli wiele szyszek ? leśnych owoców będących przysmakiem wiewiórek. Zwiedzając rezerwat poznawali także podstawowe zasady znakowania szlaków turystycznych, które umożliwiają poznanie przez turystów atrakcyjnych miejsc.

Po zrobieniu ostatnich zdjęć ze skalnymi piaskowcowymi ścianami w tle, uczestnicy wycieczki dotarli na polanę, gdzie czekało już na nich rozpalone przez rodzica ognisko, a mali uczestnicy terenowej lekcji przyrody mogli z radością przystąpić do pieczenia sobie smakowitych kiełbasek. Po zjedzeniu upieczonych przez siebie kiełbasek oraz kromek chleba znaleźli jeszcze czas na wspólne, wesołe zabawy na polanie grając w piłkę nożną lub bawiąc się w piaskownicy.

Niestety, czas spędzony na łonie natury bardzo szybko płynie więc uczestnicy wycieczki, pełni wrażeń z pobytu w urokliwych Gorzeszowskich Skałkach powrócili minibusem PKS Kamienna Góra do swojej szkoły.

Opiekunami uczestników wycieczki byli Anna Olszewska ? wychowawczyni klasy, Karolina Janik ? nauczyciel, Michał Jazukiewicz - rodzic oraz Jerzy Rubach ? Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA