Drukuj

fot. PTSM-JR, MCh

W dniu 20 czerwca 2022 roku uczniowie klasy II c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze, członkowie Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, wybrali się na kolejny spacer  krajoznawczy po Kamiennej Górze kontynuując swój udział w „Cyklu wycieczek edukacyjnych do centrów edukacji oraz wycieczek popularnych rozwijających zainteresowania krajoznawczo-przyrodnicze młodych mieszkańców Kamiennej Góry”, który organizowany jest przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra. Kamiennogórscy adepci turystyki krajoznawczo-przyrodniczej wzięli udział w cyklu wycieczek „Kamienna Góra – moje miasto”, którego celem jest poznanie zabytków architektury oraz pomników przyrody rosnących w naszym mieście.

Po opuszczeniu szkolnych murów, na ul. Szkolnej zostali zapoznani z planem krajoznawczego spaceru po Kamiennej Górze. Po krótkim spacerze ul. Szkolną i przekroczeniu ul. Papieża Jana Pawła II przystanęli obok dawnego Domu Handlowego firmy lniarskiej J. Rinkel z 1876 r., a jedna z uczestniczek wycieczki powiedziała, że w nim mieszka, Z jego perspektywy zobaczyli najpiękniejszy dworzec Śląskiej Kolei Górskiej z 1869 r., który można określić mianem perełki architektury kolejowej Śląska. Wybudowany w stylu neorenesansowym dworzec, którego kształt przypomina lokomotywę, wraz z wiatą znajduje się w rejestrze zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ponadto usłyszeli, że staraniem Hermanna Rinkla powstało prywatne połączenie kolejowe do Okrzeszyna przez Krzeszów i Chełmsko Śląskie, którym mieszkańcy tych miejscowości przyjeżdżali do pracy w firmie lniarskiej J. Rinkel. Połączenie popularnie zwane było „koleją kiełbaskową”, gdyż pasażerowie wozili nią do Kamiennej Góry smakowitą kiełbasę wytwarzaną w Chełmsku Śląskim. Spacerując ul. Bohaterów Getta zobaczyli ponadto domy mieszkalne z początku XX w. wybudowane dla pracowników fabryki włókienniczej J. Rinkel (obecnie budynki mieszkalne).

Mijając po drodze budynek Nadleśnictwa Kamienna Góra, skręcili w ul. Zamkową dochodząc do ruin pałacu Grodztwo. Tam zobaczyli tablicę informacyjną z informacją o historii pałacu Kreppelhof. Z dwóch fotografii mogli zobaczyć jak wyglądał on po XIX-wiecznej przebudowie. Ponadto usłyszeli krótką historię pałacu Kreppelhof wybudowanego w latach 1560-1569 przez Henryka I Schaffgotscha i jego syna Henryka II Schaffgotscha, którzy spoczęli w mauzoleum rodu rycerskiego. dobudowanym do kościoła p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Raszowie. Od 1765 r. do 1945 r. właścicielami Kreppelhof był ród zu Stolberg-Wernigerode. W 1872 r. Eberhard zu Stolberg-Wernigerode  odrestaurował zniszczony oraz niezamieszkały od wojny 30-letniej (1618-1648) pałac na siedzibę rodową. Otoczony z trzech stron fosą pałac Kreppelhof nazywany był nawet „małym śląskim Wawelem”.

Po dojściu do pomnikowej alei 20-stu dębów szypułkowych żwawo powędrowali tzw. „Aleją Książęcą” nazwaną tak w 1827 roku na cześć księcia Fryderyka Wilhelma – przyszłego króla Prus. Park zamkowy wpisany jest do rejestru zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po zrobieniu sobie klasowego zdjęcia z ruinami w tle, żwawo „popedałowali” biegnącą „Aleją Książęcą” ścieżką rowerową do ul. Wałbrzyskiej.

Niestety, w tym momencie zaczęło padać, więc po dojściu do mostu na rzece Bóbr postanowili zrezygnować, z poznania kolejnego kamiennogórskiego zabytku – kirkutu, starego cmentarza żydowskiego założonego w latach 20. XIX w. również wpisanego do rejestru zabytków. Gdy zaczęło grzmieć schronili się na klatce schodowej jednego z domów na ul. Katowickiej. Po przeczekaniu pierwszego deszczu powędrowali „pomiędzy kroplami deszczu” do kawiarenki na Placu Grunwaldzkim na słodkie „co nieco” zamawiając według własnych upodobań m.in. ciastka, lody oraz napoje. Po słodkim spędzeniu czasu oraz zaniku opadów deszczu postanowili powrócić do swojej szkoły umawiając się na kolejną wycieczkę krajoznawczą po Kamiennej Górze, ale już po wakacjach, w nowym roku szkolnym, której celem będzie m. in. poznanie zabytków architektury oraz pomników przyrody na przerwanej przez deszcz trasie wycieczki.

Opiekunką młodych krajoznawców była Magdalena Chałupa - wychowawczyni klasy,  a  oprowadzał ich po mieście Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.