aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

fot. via PTSM-JR

W dniu 22 września 2016 roku w wycieczce edukacyjnej do Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie uczestniczyli członkowie Szkolnego Koła Przyrodniczo-Turystycznego ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze. Była to osiemnasta z tegorocznych wycieczek edukacyjnych do Centrów Edukacji Ekologicznej dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry organizowanych przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra. Po przyjeździe do Szklarskiej Poręby spotkali się z edukatorkami KCEE ? Aleksandrą Trytek oraz Anną Górską, które zapoznały młodzież z tematyką i przebiegiem zaplanowanych zajęć oraz  zaprosiły uczniów na wspólną wędrówką leśnymi śnieżkami Karkonoszy.Po wyjściu z budynku Centrum młodzi kamiennogórzanie stanęli obok stawu obserwując górski krajobraz Karkonoszy z górującą nad szklarską Porębą SZRENICĄ (1362 m.n.p.m), a następnie powędrowali nartostradą Puchatek oraz leśnymi ścieżkami słuchając bardzo ciekawych informacji związanych z procesami geologicznymi oraz podstawami pracy geologa w odsłonięciu.

Po dojściu do dwóch skał o bardzo interesujących formach usłyszeli, że skały to zespoły minerałów powstające wskutek naturalnych procesów przyrodniczych. Występujące w Sudetach skały należą do wszystkich trzech głównych grup: MAGMOWE ? powstałe przez zastygnięcie gorącej płynnej magmy w głębi skorupy ziemskiej bądź wulkanicznej lawy na powierzchni, OSADOWE ? powstałe przez stopniowy przyrostosadów znoszonych przez rzeki do obniżeń terenu, opadających na dno morskie lub powstałych ze szczątków roślinnych i zwierzęcych oraz METAMORFICZNE ? powstałe z wcześniej istniejących skał , poddanych w głębi skorupy ziemskiej działaniu wysokich ciśnień i temperatury.

Wśród licznych rodzajów skał szczególne miejsce zajmuje GRANIT, który należy do najpowszechniej występujących skał na Ziemi jest podstawowym budulcem dużej części Karkonoszy. Natomiast najwyższy szczyt Karkonoszy ŚNIEŻKA (1603 m.n.p.m) zbudowana jest z hornfelsów, skał twardszych od granitu. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że granit jest jedną ze skał magmowych głębinowych, czyli powstającą przez zastygnięcie magmy na dużej głębokości w skorupie ziemskiej. Lekka magma granitowa stosunkowo łatwo przemieszcza się w wyższe oraz chłodniejsze partie skorupy ziemskiej. Proces ten nosi nazwę intruzji, a gdy temperatura magmy spadnie poniżej 800°C, rozpoczyna się proces krystalizacji pierwiastków obecnych w magmie. Łączą się one w mieszaniny pierwiastków, z których powstają poszczególne minerały. Granit to skała składająca się z kwarców, skaleni potasowych oraz biotytów, który w zależności od składu mineralogicznego może różnić się barwą skały. Ponadto zostali zapoznani z procesem wietrzenia ? fizycznymi i chemicznymi przemianami skał zachodzących przy powierzchni ziemi pod wpływem wody opadowej i podziemnej, zmian temperatury oraz rosnących na skałach roślin. Rozpadający się granit nosi nazwę zwietrzeliny. Dodatkowo młodzi miłośnicy karkonoskiej przyrody mogli zaobserwować na skałkach, że są one pocięte licznymi oraz różnokierunkowymi pęknięciami określanych jako spękania.

Podczas spaceru karkonoskimi dróżkami, wspólnie z prowadzącymi zajęcia terenowe, obserwowali efekty działania procesów geologicznych rzeźbiących powierzchnię terenu, a także przypatrywali się charakterystycznym elementom górskiego potoku ? Kamieńczyka oraz oceniali grubość pokrywy zwietrzelinowej oraz podziwiali karkonoskie formacje skałkowe.
Ponadto był czas na zakup i konsumpcję smakowitych oscypków, a po spacerze przez Wysoki Most i powrocie czarnym szlakiem turystycznym, z bardzo ciekawych zajęć terenowych oraz zrobieniu wspólnych zdjęć, przed budynkiem Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej pożegnali się z Anną Górską i Aleksandrą Trytek dziękując za bardzo mile spędzony czas z nadzieją na kolejne edukacyjne spotkania w Karkonoszach.

Na zakończenie wycieczki do Szklarskiej Poręby aktywnie oglądali multimedialną wystawę ?Wirtualne Karkonosze?. Pełni niezapomnianych wrażeń oraz nowych wiadomości o budowie geologicznej Karkonoszy autokarem powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekunami młodzieży byli: Sylwia Czerwińska ? wychowawczyni klasy oraz Jerzy Rubach ? Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

REKLAMA